Egy cseh egyetem szakértője, Pavel Horky a munkatársaival laboratóriumi vizsgálatokat végzett, melynek eredménye azt mutatta, hogy a pisztrángok könnyen rászoknak a meth elnevezésű kábítószerre. A vizsgálat során a kutatók 120 halat két csoportra osztottak, majd egy-egy 350 literes tartályba helyezték őket.
Az egyikben metamfetamin-tartalmú víz volt, a másikban pedig tiszta víz. A halakat 8 héten át tartották ilyen körülmények között.
A bedrogozott halak agyi szöveteit vizsgálva a szer felhalmozódását tapasztalták – Fotó: pixabay (illusztráció)
A kísérlet következő lépéseként a kutatók véletlenszerűen kiválasztottak néhány halat, melyeket új környezetbe helyeztek. Az új tartályba két nyíláson keresztül áramlott be a víz, az egyiken a droggal szennyezett, a másikon pedig tiszta víz.
Ekkor jött a meglepetés: a kutatók azt találták, hogy a 8 héten át droggal szennyezett vízben élő halak az új tartályban is a droggal teli vízsugár közelében tartózkodtak.
A kutatás másik felfedezése, hogy a bedrogozott halak agyi szöveteit vizsgálva a szer felhalmozódását tapasztalták, amelynek eredményeként a halak aktivitásának csökkenése volt kimutatható. Természetes körülmények között az aktivitási szint drasztikus csökkenése életveszélyes lehet. A kutatók mindemellett a potenciális ökológiai problémára is felhívták a figyelmet.