A hűtőszekrény feltalálása előtt őseinknek minden kreativitásukra szükségük volt ahhoz, hogy az élelmiszereiket minél tovább fogyasztható állapotban tartsák. A só, a füstölés, a szárítás és a jég alkalmazása mind-mind bevált módszernek számított. De ki gondolná, hogy egy bizonyos kétéltű is szerepet kapott a tej tartósításában?

Így hűtöttünk régen

Bár a modern hűtőszekrényt 1913-ban találták fel, a legtöbb háztartás csak évtizedekkel később juthatott hozzájuk. Addig is a jég volt a legjobb barát: vidéken és városokban is jegesemberek járták az utcákat, hatalmas jégtömböket kínálva az élelmiszerek hűtéséhez. A jégtároló szekrények és pincék sokáig szolgálták a családokat – de voltak ennél bizarrabb megoldások is...

Élő békával a friss tejért?!

Oroszországban egy igazán meghökkentő módszer terjedt el: a tejet egy élő békával tartósítottákÁllítólag régen egy paraszt békákat talált a hűvösre tett tejeskannáiban, és feltűnt neki, hogy hosszabb idő után is fogyasztható a tej – ezt követően kezdett elterjedni ez a bizarr szokás.

Az emberek nem tudták pontosan, milyen kémiai mechanizmusok mennek végbe a barna békák és a tej között, de azt tapasztalták, hogy a béka jelenléte hasznos a tejben, a tartósítás e módja működik.

Persze felmerül a kérdés: vajon mennyire volt gusztusos a reggeli tejben egy kis kétéltű? Azonban a módszer működött! A béka bőrén keresztül kiválasztott nyálka ugyanis természetes antibiotikumként működött, így megakadályozta a tej gyors megromlását.


A tudomány is igazolta az orosz népi praktikát

A Moszkvai Állami Egyetem kutatói, élükön Albert Lebegyevvel, alaposan megvizsgálták a békák bőrváladékát, és megállapították, hogy az valóban antibakteriális és gombaölő hatású. A kutatók 76 különböző peptidet azonosítottak a nyákban, amelyek segítenek a baktériumok elleni védekezésben. Ugyanis a békák, ha stressz éri őket, olyan peptideket bocsátanak ki magukból, amelyek baktériumölő hatásúak, ez hat azokra is, amiktől megsavanyodna a tej. Ez az anyag tehát a békák önvédelmi rendszere, amely segít őket megvédeni a mikroorganizmusok támadásaitól.

A jövő gyógyszere lehet?

A kutatások szerint a békák bőrváladékából kinyert anyagoknak komoly szerepük lehet a modern orvoslásban is. Egyes összetevők antibiotikus hatásúak, ami segíthet a baktériumok elleni küzdelemben – akár olyan rezisztens törzsekkel szemben is, amelyekkel a hagyományos gyógyszerek már nehezen birkóznak meg.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay