Egy új tanulmány szerint egyes országokban minden negyedik újonnan kialakuló diabéteszért részben a cukros üdítőitalok felelősek.

globális elemzés rávilágít arra is, hogy milyen jelentős különbségek vannak ezen a téren az egyes országok között. Például Latin-Amerikában és a Karib-térségben a cukros italok 2020-ban az új 2-es típusú cukorbetegség 24%-ához járultak hozzá; Kolumbiában az összes új cukorbetegség 48%-áért a cukros italok a felelősek; Mexikóban pedig az összes új cukorbetegség közel egyharmada cukrozott italokhoz köthető.

A cukros italok gyorsan emésztődnek, ami a vércukorszint megugrását okozza alacsony tápérték mellett. Rendszeres fogyasztásuk idővel súlygyarapodáshoz, inzulinrezisztenciához és számos, a 2-es típusú cukorbetegséghez és szívbetegséghez kapcsolódó anyagcsere-problémához vezet.

Az alacsony és közepes jövedelmű országokban élő közösségekről a kutatók elmondták, nemcsak nagyon sok káros terméket fogyasztanak, de gyakran kevésbé is vannak felkészülve a hosszú távú egészségügyi következmények kezelésére.


Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint világszerte körülbelül 830 millió ember szenved cukorbetegségben, többségük alacsony és közepes jövedelmű országokban él. Az 1-es típusú cukorbetegséggel ellentétben a 2-es típusú cukorbetegség megelőzhető.

A szív- és érrendszeri betegségek jelentik a vezető halálokot világszerte, becslések szerint évente 17,9 millió emberéletet követelve. E halálesetek több mint háromnegyede alacsony és közepes jövedelmű országokban következik be.

Dr. Catherine Kanari, a kenyai Amref Health Africa nem fertőző betegségek specialistája azt mondta: „Az online influencer kultúra által táplált cukros italok népszerűségének növekedését látjuk. A városi központokban a fiatalokat a közösségi média befolyásolói célozzák meg, akiket azért fizetnek, hogy népszerűsítsék számukra a márkás cukros italokat, kitöltve az iskolai táplálkozási oktatás hiánya miatt kialakult információs rést.

Végső soron a cukorbetegek számának növekedése azzal a kockázattal jár, hogy egészségügyi rendszerünket túlterheli" – tette még hozzá.

A tanulmány szerzői szerint olyan intézkedésekre lenne szükség, mint a közegészségügyi kampányok, a cukros italok reklámozásának szabályozása és a cukorral édesített italokra kivetett adók.

Forrás: greenfo.hu

Indexkép: Shutterstock