Sokan próbálják a tél végi vitaminhiányt étrend-kiegészítők szedésével orvosolni, ami kényelmes és gyors megoldásnak tűnik a problémás tünetek megoldására. Létezik azonban egy olyan módszer, ami nemcsak egészséges és hasznos, hanem még finom is. Ez pedig a vitamindús táplálkozás.
Vitamindús és változatos táplálkozással kiváltható az étrend-kiegészítők használata — fotó: pixabay.com
Ilyen zöldség és gyümölcsárak mellett?
Jogos a felvetés, de ha alaposabban körüljárjuk a kérdést, akkor a válasz már árnyaltabbá válik. Miért? Mert az étrend-kiegészítőket is pénzért adják - nem is keveset kérnek értük - semmiféle élvezeti értékük nincs, ráadásul vivő-, adalék- és színezőanyagokat juttatsz be a szervezetedbe feleslegesen.
A zöldségek és gyümölcsök viszont természetes formában tartalmazzák azokat a vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket és bioaktív hatóanyagokat, amelyekre a szervezetednek szüksége lehet. Ha pedig a szezonalitás figyelembevételével, idehaza megtermelt zöldség- és gyümölcsféléket választasz, akkor garantáltan jól jársz. Ilyen jó választás lehet például a sütőtök is.
Egy tök jó csemege: a sütőtök
A sütőlemezen katonás rendben sorakoznak a narancssárga sütőtök szeletek, mindenki arra vár, hogy megpuhuljanak és „izzadó" felületükön karamellizálódjon a cukortartalom. A sütőtök népszerűsége idehaza folyamatosan nő - nem véletlenül. Olcsón beszerezhető (és kiskertekben is könnyen termeszthető) egészséges finomság, ami édes, ízletes, többféleképpen elkészíthető (bár még mindig a sült változatára esküsznek a legtöbben).
Fogyaszthatod krémlevesként, ivóléként, vagy húsok mellé, párolva is kiváló köret. A kisgyermekek táplálásában is jelentős szerepet kaphat. Kockákra vágva eltehető savanyúságként, édesítve megfőzhető lekvárnak. Fűszerekkel az ízét pikánsabbá teheted, jól illik hozzá a fahéj, a bazsalikom, a fokhagyma, a gyömbér, a koriandermag vagy a petrezselyem.
A sütőtökből sokféle étel elkészíthető - például krémlevesek is — fotó: pixabay.com
Szegény ember pecsenyéjének is nevezték
A kabakosok családjába tartozó sütőtök (Cucurbita maxima és C. moschata) őshazája Dél- és Közép-Amerika, ahol elsősorban az indiánok termesztették. Hazánkba portugál és spanyol felfedezők által került, majd a XIX. században vált igazán népszerűvé. Takarmány növényként is használták magas tápértéke, és könnyű termeszthetősége miatt. Kezdetben a sütőtök a "szegény ember pecsenyéje" volt, hiszen a húsnál olcsóbb tápláló alternatívát jelentett.
Hazánkban tavaly körülbelül 1770 hektáron termesztettek sütőtököt, a legnagyobb a termőterület Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt (több mint 330 hektár), de Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, és Bács-Kiskun megyékben is 200 hektár fölött volt. Mivel a hazai termelés az éves 35-40 ezer tonnát is elérte, így az import mennyisége elenyésző. Híres, elterjedt hazai fajta a Nagydobosi, de jellemző még a Kiszombori, az Óvári hengeres és az Orange (sonkatök).
Orange vagy ismertebb nevén kanadai tök, édes, krémes és egészséges — fotó: pixabay.com
Miért érdemes minél többször sütőtököt enni?
A sütőtök táplálkozás-élettani szerepe jelentős, hiszen nagy mennyiségben tartalmaz: összetett szénhidrátokat (természetes cukrokat és keményítőt), élelmi rostokat, ásványi anyagokat (kalciumot, magnéziumot, káliumot, cinket, mangánt, rezet, vasat, foszfort), vitaminokat (C-vitamint, karotint, biotint, niacint, pantoténsavat, A-, B1-, B2-, B6 -, E - vitamint és folsavat), antioxidánsokat, flavonoidokat.
A sütőtök bioaktív hatóanyagainak köszönhetően egészségmegőrző, gyógyító hatással bír:
- a benne lévő karotinoidok és C-vitamin, valamint a tökmagban nagy mennyiségben előforduló E-vitamin, erős antioxidánsok, védelmet nyújtanak a szervezet számára a szabadgyökökkel szemben. Minél sötétebb narancs színe van a tökhúsnak, annál több béta-karotint tartalmaz.
- erősíti a csontokat
- hozzájárul a bőr egészségéhez
- káliumtartalma tisztítja a vért
- magas rosttartalma hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez, remek hashajtó és béltisztító
- serkenti a máj működését
- alkalmas a nyálkahártya gyulladásos betegségeinek kezelésére, hatékonyan alkalmazható megfázásos betegségekre, gyulladással járó elváltozások gyógyítására
- a nyers sütőtöklé fogyasztásával csökkenthető az asztmás rohamok száma, valamint az allergia okozta tüsszögés és köhögés
- fogyasztásával csökkenthető az érelmeszesedés és a daganatos betegségek kockázata (gazdag a tumorok kialakulását gátló vegyületekben), a tüdőrák és a szívroham kialakulásának esélye
- a tökmagolaj remekül alkalmazható hólyag vagy prosztata megbetegedések esetén, és vérnyomáscsökkentő és koleszterincsökkentő hatása is van
- csökkenti a vércukorszintet, mivel nagy mennyiségben tartalmaz olyan hatóanyagokat - béta-karotint, kriptoxantint, luteint és zeaxantint, melyek az A-vitamint is magába foglaló karotinoidok csoportjához tartoznak és elősegítik a vércukorszint csökkenését. A cukorbetegek is fogyaszthatják alkalomszerűen- a szénhidrát-tartalom figyelembevételével.
Ezek a szeletek már csak arra várnak, hogy sütőbe kerüljenek — fotó: pixabay.com
Hogyan vásárolj sütőtököt?
Ahogy a görögdinnye-vásárlásánál, itt is vannak olyan közismert, betartandó szabályok, amelyek figyelembevételével biztosan finom, édes sütőtököt tudsz választani:
- az érett sütőtök kocsánya száraz, a tökhöz közelebbi része kézzel szétmorzsolható, míg az éretlen tök kocsánya erős, zöld eres, ami arra utal, hogy a kocsány még betakarításkor tápanyagot szállított, nem fejeződött be az érés
- ha megpróbálod belenyomni a körmödet a tök héjába és az könnyen sikerül, akkor a tök még éretlen
- ha a sütőtököt szeletelve akarod megvenni árulkodó lehet a hús vastagsága, keménysége és színe. A vékony, halványsárga színű, laza szerkezetű, szinte szivacsos tök éretlen, viszont minél narancs sárgább a sütőtök húsa, annál édesebb.
Sült Hokkaido tök - Magyarországon még kevésbé ismert, érdekessége, hogy a héja is ehető — fotó: pixabay.com
A legismertebb sütőtök fajták
A sütőtök rendkívül igénytelen - ezért bármelyik kiskertben könnyen termeszthető, érdemes vele megpróbálkozni neked is.
Legnépszerűbb fajtái:
- Nagydobosi sütőtök - ennek a tömege 5-10 kg, a héja szürke, vastag narancssárga húsa parázsra sül - emiatt ez a fajta a legalkalmasabb a sütésre. A nagydobosi sütőtök az első, államilag elismert termesztésbe vont sütőtök fajta. Átlagos körülmények között - homoktalaj, és normál időjárási körülmények - 200 q/ha termést hozhat.
- Kiszombori - ez is igen kedvelt, itthon termesztett faj, az íze hasonlóan kellemes, mint a nagydobosié, azonban ez jóval kisebbre "csak" 4-6 kilósra nő. Enyhén nyújtott gömb alakja van, szürkés fehéres héja, és narancssárga húsa. Egészen az első fagyokig szedhető.
- Óvári hengeres - ez egy középerős növekedésű, hosszúkás, 2-4 kg átlagsúlyú sütőtök fajta, aminek a héja és húsa sötét narancs színű. Sülve nagyon finom csemege.
- Orange vagy közismertebb nevén kanadai sütőtök - tömege 2-4 kg, körte alakú, könnyen feldolgozható, levesek, főzelékek, saláták kiváló alapanyaga, mert megbízhatóan édes.
- Hokkaido tök - ez egy Magyarországon még kevésbé ismert , de elterjedőben lévő sütőtök fajta, ami 3-5 kg-osra nő. Mivel kifejezetten édes, nagyon jól használható levesekhez, rizottóhoz, köretnek, szószokhoz, de akár pitékhez, lekvárnak is jó. Érdekessége, hogy még a héja is ehető.
Sütőtököt te is könnyen termeszthetsz — fotó: pixabay.com
Hogyan termessz sütőtököt?
A sütőtök termesztéséhez lehetőleg napos, szélvédett helyet válassz. Kedveli a tápanyagot-, vizet-, és a meleget, nagy a helyigénye: egyetlen nagydobosi sütőtök bokor elfoglalhat akár 6-10 négyzetméternyi helyet, ami azt jelenti, hogy a legkisebb tő- és sortávolság 2,5 x 2,5 m kell hogy legyen. Ültetheted kukorica, bab, vagy káposztafélék mellé.
A sütőtök magokat május elején, ötösével-hatosával vetheted egyből helybe, fészekbe 5-8 cm mélyre. Ezeket a kelés után ritkítsd ki a megfelelő tőszámra. Palántákat is nevelhetsz - ebben az esetben már áprilisban el kell kezdened a munkát. A kis sütőtök palántákat a májusi fagyosszentek után ültetheted ki. Kezdetben a locsolás elengedhetetlen.
A megszokottól eltérő különösebb ápolást a későbbiekben viszonylagos igénytelensége miatt nem igényel. Az indákat rendszeres időközönként vissza vághatod, a kései, augusztus vége felé képződő virágokat leszedheted, hogy a növény a már meglévő termések kifejlesztésére fordíthassa figyelmét.
A nagydobosi sütőtök az első, államilag elismert termesztésbe vont sütőtök fajta — fotó: pixabay.com
Mikor szedheted le?
A sütőtök érési ideje igen hosszú: a termés beérése akár 6 hónapba is telhet, sok esetben, ha hűvös a nyár, akkor nagyon sok termés veszendőbe megy az éretlensége miatt. A szedésérett tök indája száraz, a kocsány fás.
A sütőtök akkor a legízletesebb, amikor a dér már megcsípte és a termések keményítőtartalma nagy részben már elcukrosodott. Ilyenkor szedd le a tököket, majd a tovább éréshez még egy darabig hagyd a napon. Szedésnél nagyon ügyelj arra, hogy a tök csumája ne törjön ki, és a termés ne sérüljön meg. Minél keményebb a tök héja, annál tartósabb a termés. Télen fagymentes, hűvös, szellős helyen tárolva sokáig eláll.
Többféle fűszer is illik hozzá, csak az ízlésedtől függ, melyiket használod — fotó: pixabay.com
+1 recept
Gyors sütőtök fasírt
Hozzávalók: 1 kg lereszelt sütőtök hús, 3 tojás, 1 tojássárgája, 20 dkg reszelt sajt, 4 evőkanál friss bazsalikom, 5 gerezd fokhagyma, 15 dkg liszt, 5 dkg zabpehely, 1 csomag sütőpor, olaj, só, bors, reszelt sajt
A megtisztított sütőtököt nagy lyukú reszelőn reszeld le,, a fokhagymát és a bazsalikomot vágd apróra. A reszelt sütőtököt keverd el a többi hozzávalóval, ízlés szerint sózd, borsozd, majd alaposan dolgozd össze a masszát. Serpenyőben forró olajban süsd meg a masszából készített fasírtokat. Reszelt sajttal megszórva, friss bazsalikommal díszítve azonnal tálald.
A sütőtök azon különleges zöldség félékhez tartozik, amelyek egy időben három fontos jellemzőt egyesítenek: ez az egészségre gyakorolt pozitív hatás, a finom íz, és az elérhető ár. Fogyassz te is minél több sütőtököt!