A fogyasztói szokások megváltozására utal az EU burgonyaágazatának legfrissebb adatai, ami szerint a termelés az elmúlt több mint 20 évben 37 százalékkal esett vissza.
Szigorodtak a szabályok
A legújabb Eurostat-jelentés szerint az EU burgonyatermelése 2000-ről 2023-ra meredeken visszaesett, ami jól mutatja, hogy az EU legújabb szabályai és az éghajlat változásai, valamint a fogyasztói szokások megváltozása átalakította a piacot.
A sültkrumpli, a spanyol tortilla, az olasz gnocchi Európa-szerte ismert és fogyasztott élelmiszerek. Az Eurostat nemrég közzétette adatai szerint azonban ebben az időszakban az éves termelés közel 37 százalékot zuhant, ami azt jelenti, hogy az EU-s országok 27,9 millió tonnával kevesebbet termeltek az utóbbi 23 évben - írta meg az Euractiv.
2023-ban az EU országai 48,3 millió tonna burgonyát takarítottak be, szemben a 2022-es 47,5 millió tonnával, amikor súlyos aszály pusztított. A termelés tekintetében Németország van az élen, akik a teljes termelés 24 százalékát adták. Őket Franciaország követi 18 százalékkal és Hollandia 13,4 százalékkal. Ezzel szemben a legtöbb burgonyagazdaság Romániában és Lengyelországban van, bár gazdasági értelemben továbbra sem számítanak jelentős termelőknek.
Mi történt 20 év alatt?
Berta Redondo, a burgonyakereskedőket képviselő brüsszeli Europatat főtitkára elmondta, hogy több dolog magyarázza a termelés visszaesését.
„Az európai éghajlat radikális változásait" kiemelve a 2022-es szárazságra, valamint a Nyugat-Európában tavaly ősszel és tavasszal lehullott túlzott csapadékra utalt elsősorban. Másik tényező, hogy az EU szigorítja a peszticidekre vonatkozó korlátozásokat, különösen azokra, amelyek a kártevők elleni küzdelmében fontosak.
„A gazdálkodóink egyre kevesebb eszközzel rendelkeznek a kártevők és növénybetegségek leküzdésére"
– tette hozzá Redondo.
Az Európai Bizottság 2019-ben toxicitási aggályokra hivatkozva nem újította meg az etoprofosz, a burgonyatermesztésben előforduló drótférgek elleni növénytermesztési termékekben használt hatóanyag jóváhagyását. 2018-ban az EU betiltotta három neonikotinoid – az imidakloprid, a tiametoxam és a klotianidin – kültéri felhasználás a beporzókra gyakorolt káros hatása miatt.
Redondo az ágazatot ért további csapásként rámutatott a növekvő termelési költségekre, különösen az üzemanyag és az energia esetében, amelyet tovább súlyosbított Oroszország Ukrajna elleni inváziója.
„Mindez a gazdálkodókat a kevésbé kockázatos növények felé terelheti"
– mondta el a főtitkár.
Megváltozott fogyasztói szokások
A fogyasztói szokások átalakulása az EU burgonyatermesztésére is hatással van.
Több országban is burgonyát népszerűsítő kampány indult - fotó: pexels.com
„A fiatal fogyasztók elhagyják a szénhidrátokat étrendjükből, vagy a burgonyát „egzotikusabb" alternatívákra cserélik"
– tette hozzá Redondo, majd kiemelte, hogy az Europatat 2020-ban 3,4 millió eurós promóciós kampányt indított az Európai Bizottság társfinanszírozásával, amely az 1981 és 1996 között született személyeket célozta meg Belgiumban, Franciaországban, valamint Írországban.
A 2025-ig tartó kampány több mint 300 receptet tartalmaz, amelyek a burgonyát a modern életstílusba illesztését segítik. Ennek során befolyásos emberek és hírességek mutatják be a krumpli sokoldalúságát, hogy érdekesebbé tegyék az élelmiszert.