Június 28-29. között Baranya vármegye déli részén, az országhatár közelében tartott közös horgászati ellenőrzést a Nébih Állami Halőri Szolgálata és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata. A hatósági vizsgálatok összességében pozitív eredményekkel zárultak: az ellenőrzött 47 horgászból mindössze 4 fő esetében állapítottak meg halvédelmi jogsértést a szakemberek – írja a Nébih.

ellenőrzés

Baranya vármegye déli részén, az országhatár közelében tartott közös horgászati ellenőrzést a Nébih Állami Halőri Szolgálata és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata – fotó: Nébih

A június végi horgászati ellenőrzés a Belső-és Külső Béda holtágakat érintette

Mint írják, az akció során 47 horgászt ellenőriztek: közülük 4 fő esetében rögzítettek halvédelmi jogsértést a felügyelők. A jellemző szabálytalanságok között a zsákmányul ejtett halak fogási naplóba való rögzítésének elmulasztása, valamint a megengedettnél több horgászkészség használata említhető.

Alapvető (jogszabályban is előírt) kötelezettség, hogy a megtartani kívánt, napi darabszám-korlátozással védett halfajok egyedeit a horogtól való megszabadítás után azonnal be kell írni a fogási napló megfelelő rovatába.


47 horgászt ellenőriztek: közülük 4 fő esetében rögzítettek halvédelmi jogsértést a felügyelők – fotó: Nébih

Jogosulatlan horgászatnak, halászatnak minősül az is, ha valakinek a szükséges engedélye megvan, de a fogási naplót nem vezeti

Fontos továbbá, hogy a hal mindaddig a magyar állam tulajdona, míg a jogszerű kifogás után a horgász nem írja be azt a fogási naplójába.

Az adatrögzítés elmulasztására nem lehet magyarázat, hogy „olyan kicsi volt, hogy nem tudta eldönteni, be kell-e írni”, ahogy közúti ellenőrzés során az sem, hogy a horgász „csak át akart költözni egy másik helyre”. Mindkét kifogásra akadt példa az ellenőrök munkája során, a Baranya vármegyei akció alkalmával is.

Ne feledjék, hogy a természetes vizeink őshonos halállománya nemzeti kincs, élőhelyük megőrzése és fenntartható hasznosítása közös érdek! Amennyiben horgászattal, halászattal vagy halkereskedelemmel kapcsolatos szabálytalanságot tapasztalnak, jelezzék azt a zoldszam@nebih.gov.hu vagy az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen – hívja fel a figyelmet a Nébih.