A madárinfluenza (H5N1) nemcsak a szárnyasok és emlősállatok körében terjedhet, hanem a macskák is áldozatul eshetnek neki; néhány házimacska a szennyezett állateledel miatt betegedett meg. Az Egyesült Államokban 2022 óta több tucat macskánál mutatták ki a vírust, és nemrégiben olyan esetek is napvilágra kerültek, amelyek igazán különösnek számítanak.
Kizárólag beltéri cicák lettek áldozatok
Egy friss amerikai jelentés két olyan michigani háztartásból származó esetet tár fel, ahol „szigorúan lakásban tartott" macskák (két különálló háztartásban) kapták el a H5N1-et – és sajnos mindkét állat elpusztult. A helyzet különlegessége, hogy ezek a cicák soha nem jártak a szabadban, így a fertőzés lehetséges forrásai rejtélyesek. A szakemberek most azt vizsgálják, hogy vajon az állatok a gazdáiktól kaphatták-e el a betegséget.
Ez az első olyan dokumentált eset a világon, amely igazolja, hogy beltérben tartott macskák is megbetegedhetnek H5N1-ben anélkül, hogy közvetlen kapcsolatba kerülnének vadon élő madarakkal vagy fertőzött állateledellel.
Rejtélyes tünetek és gyanús összefüggések
Az egyik áldozat egy 5 éves nőstény macska volt, amely 2024 májusában betegedett meg. Először csak étvágytalanság és letargia jelentkezett nála, majd az állapota rohamosan romlott. Gazdája azonnal orvoshoz vitte, de az állatorvosok már nem tudtak segíteni rajta. A későbbi vizsgálatok igazolták, hogy a vírusmintája megegyezett azzal a törzzsel, amely a helyi szarvasmarha-állományban is jelen volt. Ekkoriban több michigani tehenészetből is jelentettek madárinfluenzát, ahol egyébként a macska gazdája is dolgozott, bár nem közvetlenül állatokkal.
Ezzel párhuzamosan egy másik, 6 hónapos macska is hasonló tüneteket mutatott: duzzadt arc, étvágytalanság, majd gyors lefolyású betegség. Ő is hamar elpusztult, és a tesztek kimutatták nála a H5N1 fertőzést. Az állat gazdája egy farmokról származó nyers tej szállítója volt, aki maga is tapasztalt bizonyos tüneteket, például szemirritációt – ez különösen gyanús, mivel az emberek madárinfluenza-fertőzései gyakran járnak kötőhártya-gyulladással. A férfi hozzátette, hogy nem viselt védőfelszerelést a nyers tej szállítása során,
Újabb veszélyforrás a madárinfluenza terjedésében?
A fertőzések hátterében az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a vírus nyers tejjel vagy egyéb állati eredetű anyagokkal terjedt át az emberekről a háziállatokra. Ha ez beigazolódik, az új kihívást jelenthet a járványügyi szakemberek számára.
Bár a H5N1 emberről emberre való terjedése egyelőre nem bizonyított, az ilyen esetek arra figyelmeztetnek, hogy a vírus eddig nem ismert módokon is terjedhet, és nemcsak a haszonállatokat, hanem a házi kedvenceinket is fenyegetheti.
Forrás: 24.hu
Indexkép: Shutterstock