Bélrendszerünk számos szervünk működésére kihat, ezért nem árt, ha időközönként méregtelenítést végzünk. Erre alkalmas lehet valamilyen béltisztító étrend, mellyel csökkenthető a káros baktériumok száma a bélben. De mely ételek támogatják beleink egészségét?

Zöld leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek, különösen a spenót, a kelkáposzta, a brokkoli és a káposzta, hatékonyan támogatják bélrendszerünket a bennük található nagy mennyiségű rostnak, magnéziumnak és antioxidánsoknak köszönhetően. A magnézium különösen fontos a vastagbélben található jótékony baktériumok fenntartásához, a rost pedig segíti az emésztést és csökkenti a gyulladást. Ezek a zöldségek általános egészségünkhöz is nagymértékben hozzájárulnak.

zöld leveles zöldségek

A zöld leveles zöldségek támogatják bélrendszerünk egészségét – fotó: Pixabay

Gabonafélék

A csíráztatott gabonák magas rosttartalmuk révén rendkívül jótékonyan hatnak bélrendszerünkre, segítik az emésztést, és támogatják a hasznos baktériumok szaporodását a bélben. A bennük található rost egyúttal csökkenti bizonyos szív- és vastagbélbetegségek kockázatát is. A kiemelkedő béltisztító gabonák közé tartozik például a quinoa, továbbá a barna rizs szintén gazdag rostban és fehérjében, így tökéletes alapja lehet egy bélbarát étrendnek. De a rostdús zabpehely is jó választás reggelire.


Gyümölcsök

Beleinknek sok rostra, vitaminra és ásványi anyagra van szüksége. A vízben oldódó rostokat tartalmazó gyümölcsökre – például alma és körte –, valamint a vízben nem oldódó rostokban gazdag fajtákra – például szőlő és málna – egyaránt szükségünk van bélrendszerünk egészsége érdekében. A magas rosttartalmú körte mellett ajánlott még az avokádó, mely magnéziumot és káliumot is bőven tartalmaz, de az eper is remek választás, mivel tele van antioxidánsokkal és C-vitaminnal.

körte

Beleinknek sok rostra, vitaminra és ásványi anyagra van szüksége – fotó: Shutterstock

Vadon élő halak

A vadon élő halak által tartalmazott ómega-3 zsírsavak hozzájárulnak a bélbaktériumok egészséges egyensúlyához, és csökkenthetik a vastagbélrák kockázatát is. A lazac az egyik leggazdagabb tápanyagforrás magas fehérje- és egészséges zsírtartalmának köszönhetően, de kiváló választás a kalciumban és D-vitaminban gazdag szardínia is. A pisztráng enyhe íze és sokoldalúsága miatt népszerű, valamint azért, mert tele van fehérjével, B-vitaminnal és jótékony zsírsavakkal.

Probiotikumokban gazdag ételek

A probiotikumokban gazdag ételeknek is mindenképpen helyet kell kapniuk egy béltisztító étrendben. A probiotikumok olyan baktériumok, amelyeknek a vastagbél egészségének fenntartásában különösen fontos szerepe van. A natúr joghurt az egyik legkiválóbb ilyen probiotikus étel, különösen ha élő kultúrákat tartalmaz, amelyek hatékonyan támogatják bélflóránkat. A savanyú vagy fermentált káposzta szintén rendkívül jótékony: gazdag rostban és vitaminokban, továbbá nagyszerű probiotikumforrás.

joghurt

A probiotikumokban gazdag ételeknek helyet kell kapniuk egy béltisztító étrendben – fotó: Shutterstock

Víz

Nagyon fontos az elegendő mennyiségű folyadékpótlás is, hiszen a víz együttműködik a gyomorsavval, segíti az ételek könnyebb áthaladását a beleken s a tápanyagok felszívódását. Emellett a víz hozzájárul a bélflóra egyensúlyának fenntartásához és nyálkahártyájának egészségéhez. Továbbá a víz segít csökkenteni a baktériumokat a húgyhólyagban, megelőzi a székrekedést, normalizálja a vérnyomást, és hozzájárul a szervezet regenerálódásához egy alapos béltisztítás után.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock