A Japánban őshonos torma japán vízitormaként is ismert, íze hasonlít az általunk ismert tormáéhoz, de rendkívül csípős. A levegő hatására azonban 20 perc alatt elveszíti csípősségét! Gyökerét, mely számos ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz, fűszerként használják.

Azon túl, hogy a japán konyha fő fűszere, ősidők óta használják gyógyító, többek között antibakteriális hatásai miatt. Ízét megőrizni azonban nem lehet (kb. 20 perc alatt elveszik az íze levegő hatására a csípősségével együtt), tárolása pedig körülményes. Igen drága, kb. 70.000 forintba kerül egy kilogramm belőle.

Ennek oka, hogy termesztése nem könnyű: nem tűri a hőmérséklet-változást, magas páratartalom és árnyék kell neki, sekély vízben nő, de nem jó számára az állóvíz sem, továbbá lassan növekszik, négy év, mire fogyasztásra alkalmassá válik.

Tehát korlátozottan elérhető, ritka, és általában importálni kell. Körülbelül olyan értékes, mint a sáfrány.

vaszabi

Termesztése nem egyszerű – fotó: Pixabay

Jótékony hatásai

• Antioxidánsforrás, és rákölő hatóanyagokat tartalmaz.
• Antibiotikumként alkalmazható (általános fertőzések, orr- és arcüreggyulladás, fekélyek esetén stb.).
• Véralvadásgátló, keringési zavarok és agyvérzés megelőzésére is használják.
• Gyulladáscsökkentő.
• Segít legyőzni, megelőzni a csontritkulást.


Kutatók a közelmúltban azt is feltárták, hogy egy, a növényben jelen lévő bioaktív vegyület a kognitív képességekre is jó hatással lehet az idősebbek körében.

A vizsgálatot 72 egészséges, 60 és 80 év közötti alanyon végezték el. A résztvevők fele alvás előtt 100 milligramm vaszabikivonatot kapott, míg a többi személy placebót. Három hónap múlva a valódi készítményt kapó csoport a rövid távú munkamemóriában és a hosszú távú epizodikus memóriában is jelentős javulást mutatott. Az említett vegyület ugyanis csökkenti a hippokampuszban a gyulladást és az oxidánsok szintjét. Ez az agyi terület felel a memóriafunkciókért.

A kutatók a továbbiakban szeretnék tesztelni, hogy a vaszabi képes-e lassítani a kognitív hanyatlást a demenciában szenvedő betegek esetében.