A Zala vármegyei Mézédes Málnafarmot a fiatal gazda pályázat támogatásával hozta létre Czémán Ildikó, aki párjával, Czémán Gergellyel közösen gondozza, ápolja az ültetvényt. Magyar fajtát telepítettek a 3 hektáros málnafarm területének felére, azonban mint mára kiderült, sajnos, az nem bírja a klimatikus viszonyok ilyen mértékű változását. De erről később.

– Két fajtát telepítettünk hét évvel ezelőtt másfél-másfél hektáron, a Fertődi zamatost és az Autumn Bliss-t – bocsátotta előre Ildikó, aki gazdaság- és vidékfejlesztési agrármérnök diplomával rendelkezik. – Előbbi a kétéves vesszőkön hozza termését, utóbbi egy folyton termő fajta, mely a folyamatosan keletkező új sarjakon terem, ezért minden évben tavasszal, vagy ősszel tarra van vágva. Sajnos, a Fertődi zamatos még öntözéssel sem bírta a megváltozott klímát, a perzselő napsütést és a magas hőmérsékletet, ráadásul a takácsatka is megtalálta és igazából az tette tönkre teljesen. Mellesleg a metszés miatt nagyon kézimunkaigényes fajtáról beszélünk, és egyre nehezebb volt ehhez munkaerőt találni.

málmatermesztés

Czémán Ildikó a málnaültetvényen, talán most már eljött az ő idejük – fotó: Horváth Attila

Ezért most éppen felszámoljuk ezt a részt, hogy mit ültetünk a helyére, azt még nem tudjuk – lehet, hogy mogyorót, úgy tűnik, annak is jó piaca van. A másik, az Autumn Bliss egészen szépen teremne, de eddig még, mióta elkezdtük, egyik évben sem volt optimális az időjárás. Idén például a rengeteg tavaszi csapadék és a gyakori szeles, viharos idő keserítette meg az életünket. Előbbi miatt a folytontermő málnánk a terület mélyebb, laposabb, lefolyástalanabb részén a kelleténél kevesebb sarjat hozott és elmaradt a növekedésben is. Utóbbi pedig tönkretette, leverte a már érett gyümölcsöket, amelyek már szedhetők lettek volna. Megdöbbentő, hogy idáig nem tudtuk szedni, mert nem volt értelme, de most már talán eljön a mi időnk...

málmatermesztés

Reménységük, az Autumn Bliss fajta – fotó: Horváth Attila

Czémán Ildikó hozzátette azt is: 2015-ben minden hír arról szólt, hogy a magyar málnának befellegzett. Úgy gondolták, nekik pont emiatt kell a málnának nekiállni, már csak azért is, mert viszonylag alacsony a beruházási igénye, akkoriban pedig magas volt a munkanélküliek és közfoglalkoztatottak aránya a faluban.

– Gondoltunk a munkahelyteremtésre is, a fajtaválasztással elvileg 5 hónapon át tudtunk volna munkát adni az itt élőknek, illetve ehhez találtunk szakmai segítséget, ez is számított, amikor a málnatelepítés mellett döntöttünk anno – fogalmazott Ildikó.

málmatermesztés

A sok eső visszafogta a málnasarjak növekedését is – fotó: Horváth Attila

A fiatal gazda azt is elmondta: ma már csak az Autumn Bliss, vagy "Blissy" fajta a reménységük az idei negatív tapasztalatuk ellenére is. Jó évjáratban (ilyenben még nem volt részük) hektáronként 8-10 tonnányi gyümölcs is lejöhet az ültetvényről a szakirodalom szerint. A termést javarészt ők maguk dolgozzák fel. Készül belőle egyebek közt többféle lekvár, dzsem, zselé, szörp, gumicukor, liofilizált málna, ecet és pálinka is – pontosabban párlat, ugyanis kormányhivatali állásfoglalás alapján csak ezt a termékmegjelölést használhatják, mert bármilyen furcsa, de a vonatkozó jogszabályban nem szerepel a pálinka alapanyagaként szolgáló gyümölcsök között a málna...

Czémánék tervei közt szerepel egy hűtőház kialakítása is, hiszen mint azt köztudott, a málna nehezen tárolható és szállítható hűtés nélkül.