Az életmódváltásnál is fontos a fokozatosság

A tudatos táplálkozással számos betegség kialakulását megelőzhetjük, de az egészséges ételek fogyasztására való átállás során fontos a fokozatosság, ugyanis olykor a drasztikus étrendbeli változtatások rövid távon fejfájást, influenzaszerű tüneteket vagy például gyomor- és bélbántalmakat is okozhatnak.

A sóval, cukorral és zsírral teli élelmiszerek olyan „jó közérzetet biztosító" neurotranszmitterek, amelyek kiváltják az agy jutalomközpontját aktiváló dopamin felszabadulását. Ez az oka annak, hogy miért vágyunk ezekre az ételekre. Amikor felhagyunk az egészségtelen ételek fogyasztásával, elvonási tüneteket tapasztalhatunk, ami lehangoltságban, ingerlékenységben vagy nyugtalanságban is megnyilvánulhat.

Amikor az ultrafeldolgozott élelmiszereket teljes értékű élelmiszerekre cseréljük, hirtelen megnöveljük a rostbevitelt, ami túlságosan megterhelő lehet a szervezetünk számára. Ez emésztési problémákat, akár hasmenést is okozhat. Ezért érdemes fokozatosan növelni az elfogyasztott rost mennyiségét, és közben odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre.


Az étrend megváltoztatása hatással lehet a bélflórára is. Más típusú baktériumokat táplálnak a magas cukortartalmú élelmiszerek és mást a gyümölcsök és a zöldségek. Ez az oka annak, hogy amikor elkezdünk több hüvelyes növényt enni, túlzott gázképződést és puffadást tapasztalunk. Ha azonban ezekből is kis mennyiséget fogyasztunk, és fokozatosan növeljük a bevitelüket, a belekben lévő baktériumoknak lehetőségük van arra, hogy megváltozzanak és ne okozzanak kellemetlenséget.

A cukros, szénhidrátdús ételek elhagyása a vércukorszint gyors csökkenésével járhat, aminek a következménye homályos látás, szapora szívverés, hangulatingadozás, feszültség, fáradtság, fejfájás, éhség, remegés, izzadás, alvási nehézségek is lehetnek.

élelmiszerek

Amikor az ultrafeldolgozott élelmiszereket teljes értékű élelmiszerekre cseréljük, hirtelen megnöveljük a rostbevitelt, ami túlságosan megterhelő lehet a szervezetünk számára – fotó: Shutterstock

Élelmiszerek, amelyek egészségesek, mégis panaszokat okozhatnak

Tejtermékek

Ha a fehérjében és kalciumban gazdag tejtermékek fogyasztása után emésztési problémát tapasztalunk, előfordulhat, hogy laktózérzékenyek vagyunk. Ez esetben érdemes megvizsgálni, valóban a tejcukor feldolgozása okoz-e nehézséget a szervezetünknek. A tünetek lehetnek: hasmenés, fejfájás, energiahiány, puffadás.

Keresztesvirágúak

Bár a káposzta, a brokkoli és a karfiol gazdag rostban és tele van rákellenes növényi vegyületekkel, még akkor is okozhatnak emésztési zavarokat, ha nem nyersen fogyasztjuk őket. A tünetek puffadás, gázképződés és hasi görcsök lehetnek. Megpárolva vagy megsütve ezeket a zöldségeket a bennük lévő nehezen emészthető vegyületek feloldódnak.

karfiol brokkoli

A káposzta, brokkoli és karfiol tele van rákellenes növényi vegyületekkel – fotó: Shutterstock

Teljes kiőrlésű gabonák

A teljes kiőrlésű gabonából készült péksütemények, kenyerek sok rostot tartalmaznak, ami puffadást, székrekedést és hasi görcsöket okozhat. Fogyasszunk eleinte kisebb mennyiséget ezekből.

Citrusfélék

A magas savtartalmú citrom, lime, narancs és grapefruit megzavarhatják az emésztést, ha valaki refluxos gyomorégésben vagy gyomorhurutban szenved.

Fájdalmas vagy életveszélyes tüneteket okozó ételek

Avokádó

Bár az avokádó igazi szuperélelmiszer, amely egészséges zsírokat, B-, C-, E- és A-vitamint is tartalmaz, hisztamintartalma is nagyon magas, így aki hajlamos az ételintoleranciára, annak kellemetlen tünetekkel járhat a fogyasztása.

avokádó

Aki hajlamos az ételintoleranciára, annak gondot okozhat az avokádó fogyasztása – fotó: Pixabay

Csípős ételek

A csípős paprika felpörgeti az anyagcserét, ezáltal segíti a fogyókúrát, azonban akinek érzékeny az emésztőrendszere, fájdalmas tüneteket tapasztalhat az elfogyasztása után.

Diófélék

Az egyik leggyakrabban előforduló ételallergia a diófélék fogyasztásával köthető össze. Ez az ételallergia igen súlyos tünetekkel járhat, és ha nem tartjuk be szigorúan az előírt diétát, akár végzetes kimenetelű is lehet.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock