A Kárpát-medencében őshonos hétpettyes katicabogár mellett néhány éve megjelent Magyarországon a Harlekin-katica is, amit Nyugat-Európában az üvegházakban alkalmaztak a levéltetvek ellen, de aztán a faj elszabadult és komoly populációkat hozott létre a szabadban. Ma már sokkal inkább tekintik átoknak az emberek a Harlekin-katicákat, mint áldásnak.

– Az ázsiai, vagy más néven Harlekin-katica konkurenciát jelent a honos katicafajoknak – mondta a Kossuth Rádió Hajnal-Táj című műsorának minapi adásában Dr. Pénzes Béla egyetemi tanár, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa. – A katicabogarak lárvái, imágói levéltetvekkel táplálkoznak, tehát ragadozó életmódot folytatnak, s az utóbbi esztendőkben egyre nagyobb populációkban találjuk a levéltetvek között a Harlekin-katica lárváit. Az elmúlt időszak kedvezőtlen jelensége az is, hogy szüret idején a Harlekin-katica behúzódik az édes szőlőbogyók közé, a szőlőfürtbe és a feldolgozás során belekerül a mustba az a keserű anyag, ami tulajdonképpen az állat testnedve. Ez borászati szempontból is nagy probléma, mert kellemetlen ízanyagokat eredményez a borban, melyek fogyasztás közben bizony, érződnek.


A kifejlett Harlekin-katica nagyobb, mint a többi hazai katicafajta. Színezete és mintázata rendkívül változó. Ha tömegesen találkozunk katicabogarakkal, akkor szinte már biztosak lehetünk abban, hogy a Harlekinek jelentek meg.

Bár a levéltetvek elleni védekezésben hasznos, az itthon őshonos hétpettyes katicabogarakra veszélyt jelent, mert kiszorítja azokat élőhelyükről, a fák lombkoronájából. Sőt, ragadozó lévén, sokszor még a lárváikat is felfalja. Ha pedig eljön az idő, amikor teljesen kipusztítja az őshonos katicákat, felborul az ökoszisztéma.

A Harlekin-katicák különösen szeretik a háborítatlan helyeket, ezért költöznek be a lakásokba. Szekrények mögött, ágyak és ablakok réseiben, repedésekben szeretnek leginkább megbújni. Mivel egész évben aktívak, akár télen is találkozhatunk velük.

Ha már túlzottan unjuk a Harlekineket, a tapasztalatok szerint a mászórovar-irtó aeroszolok hatásosak ellenük is.