Az Agroinform Menőgazdászok csoportjában jelent meg még július végén egy poszt, ami  kisebb vitát indított el a csoporttagok között arról, hogy milyen lény lehet a képen látható kártevő?

fülbemászó

Fotó: Hegedűs Gábor/Facebook

Vannak, akik szerint a fülbemászók hasznosak, míg mások szerint károkat okoznak

Azon kérdésre, hogy a fülbemászó hasznos vagy káros rovar nem könnyű választ adni. A szakértők szerint kifejezetten hasznos állat, mert elpusztítja a levéltetveket, atkákat és más kártevő, apró rovarokat. Viszont a tartósan száraz, aszályos időszakban megrágja a dísznövények leveleit és hajtatásait ezzel rontva a növények esztétikai értékét.

A közparkokban, természetvédelmi területeken mesterséges búvóhelyeket állítanak fel a fülbemászók részére; máshol viszont csapdákat helyeznek ki, hogy a főként éjszaka tevékeny rovarokat elpusztíthassák.

fülbemászó

A fülbemászók 10-15 mm közötti hosszúságú, lapított fényes testű rovarok, a színük általában sötétebb vagy világosabb barna – fotó: pixabay.com

Ne félj! Nem mászik a füledbe!

A közönséges fülbemászó (Forficula auricularia) közismert és elterjedt rovarfaj, ami ellentétben a nevével nem költözik más állatok hallójáratába. Elpusztítja a mezőgazdasági kártevőket, azonban elszaporodva nagyon komoly károkat okozhat a gyümölcsök és növények megrágásával.

A fülbemászók 10-15 mm közötti hosszúságú, lapított fényes testű rovarok, a színük általában sötétebb vagy világosabb barna, de léteznek sárga vagy fekete egyedeik is. Látásuk gyenge, emiatt elsősorban a csápjaikkal, azaz tapintással tájékozódnak. Fedőszárnyaik rövidek, bőrszerűek amely alatt a hártyás szárnyuk helyezkedik el, ezeket repülésre csak ritkán használják.  A potrohuk végén páros faroksörték vannak, amelyeket fogásra használnak, ezekkel ragadják meg a zsákmányt.

Hazánkban hat fajuk fordul elő, ezek közül azonban csak kettőt tekintenek gyakorinak. Számtalan élőhelyen jelen vannak, így nemcsak a mezőgazdasági területeken találkozhatunk velük, hanem az épületekben, lakásokban is megjelenhetnek.

Általában éjjel aktívak, napközben a nyirkos és sötét helyeket szeretik. A nőstény a talajba rakja a tojásait, ahol a kiszáradástól rendszeres forgatással védi őket. Ezt a védelmező viselkedést a lárvák második vedléséig folytatja, majd elpusztul, a testét az utódai gyakran elfogyasztják.


A fülbemászók mindenevők

Elsősorban állati táplálékot fogyasztanak, de az érett gyümölcsöt, a fiatal palántát, a virágszirmot is megrágják. Fő táplálékuknak számítanak a környezetükben található rovartojások, lárvák, peték, bábok, hernyók, így ebből a szempontból hasznos rovaroknak számítanak.

A levéltetvek egyedszámát jelentős mértékben képesek korlátozni. Mivel nagyon érzékenyek a rovarölő szeres kezelésekre, így hasznos tevékenységüket csak az őket is gyérítő készítmények használatától mentes környezetben tudják érvényesíteni.

fülbemászó

A levéltetvek egyedszámát jelentős mértékben képesek korlátozni – fotó: pixabay.com

Milyen károkat tudnak okozni a fülbemászók a növényeken?

Abban az esetben okozhatnak komolyabb károkat, ha nagyon elszaporodnak. Megrágják a gyümölcsöket, beköltöznek az almába, a szőlőszemek közé, szilvába - ezáltal akár a konyhába is behurcolhatod őket. A lakásban nem képesek hosszabb időre megtelepedni, sem elszaporodni, általában rövid időn belül elpusztulnak, hiszen csak a nedvesebb, párásabb közeget szeretik.