A fahasogatást csak az nem szereti, aki utálja. Ez első pillantásra értelmetlennek tűnik, de ha mélyebbre tekintünk, rájövünk, hogy van értelme. A fahasogatás ugyanis annak, aki nem zárkózik el tőle spanyolfallal, a legjobb szabadtéri sport, egyben igazi misszió. Hiszen magunkért és a családunkért tesszük, hogy télen ne kelljen fagyoskodni/nunk, kint vagyunk közben a szabad levegőn, mozgunk, ami egészséges és ha szerencsénk van, a nap is süt. Másrészt közben van időnk gondolkodni az élet nagy dolgairól, s közben számos problémánkra születhet megoldást jelentő ötlet.

Persze, ha tehetjük, azért csak jobb gépesíteni. Ebből a videóból bátran merítsenek ötletet kedves olvasóink saját sufni-innovációjukhoz, de azért némi fenntartással tekintsék meg a házi konstrukciókat, mert van köztük, ami hát, hogy is mondjam csak finoman... életveszélyes.

S ha már itt tartunk, az sem mindegy, hogy milyen tűzifával kell dolgoznunk – az meg főleg, hogy milyennel fogunk fűteni.

Néhány praktikus tanács. Ha kandallófát veszünk, akkor az feleslegessé teszi a hasítást, fűrészelést, mindent, igaz, drágább, de így a videót sem kell megnézni, mert felesleges. A megfelelő tűzifa víztartalma 20% alatti, ideális esetben 10-18% között van. Az ilyen fát légszáraz fának nevezzük. Ha túl magas a víztartalom, a víz párolgása elnyeli a termelődő energia jó részét és fűtőérték-csökkenést okoz! Ráadásul a kicsapódó nedvesség savas és tönkreteszi a kéményünket is.

A keményfa sűrűsége nagyobb, így a fűtőértékük sokkal jobb, mint a puhább fajtáknak. Előbbiek közé tartozik a cser, a tölgy, a bükk, a gyertyán és a kőris.


A tűzifapiacon számos csaló is tevékenykedik. Megesik, hogy azt állítják, hogy száraz tűzifát kapunk, de valójában a fa reggel még az erdőben állt. Átverik a vevőket a mennyiséggel, vagy a minőséggel kapcsolatban, változtatnak a kiszállítási időponton, hogy hozzáértő ne legyen otthon. Hogy a fa többnek tűnjön, méretes tárgyakat rejtenek el a farakás alá – ezért nem szabad ömlesztett fát venni. Megesik, hogy a helyszínen közlik, hogy az ingyenes szállítás mégis pénzbe kerül, vagy a fa drágább, mint amiben megegyeztek.

Ezért ha biztosra akarunk menni, minden esetben olyan eladót válasszunk, akinek saját telephelye, leinformálható cége van.

A tűzifavásárlást ne hagyjuk az utolsó pillanatra, a legjobb, ha már tavasszal megvásároljuk a télre szükséges fát, hogy legyen ideje kiszáradni. Vásárolhatunk 2 évre való mennyiséget is, ha megengedhetjük magunknak, és  van helyünk tárolni. Két évnél tovább azonban ne tároljuk, mert romlik a minősége.

Indexkép forrása: pixabay