Sokan nem gyakori temetőjárók, és az sem ritka, hogy valaki a sírkerttől messze lakik, így csak ritkán tud kilátogatni. Ilyenkor a sírok körül több a teendő, mint amit egy fél-egy órás kegyeleti látogatás alkalmával el lehet végezni.


Az első lépés minden esetben a helyzet felmérése, hogy az aktuális állapotoknak megfelelően lehessen megtervezni a tennivalókat. Amennyiben a temető messze van, elegendő lehet egy helyben élő ismerőst vagy rokont megkérni, hogy készítsen pár mobiltelefonos képet a síremlékről és környékéről, ezek alapján is lehet kalkulálni a feladatokkal. Írjuk össze, hogy mik lesznek a fő feladatok (gyomlálás, ültetés, kő- vagy faelemek csiszolása, mulcs kihelyezése, stb.), valamint gondoljuk át, hogy miből, mennyit, hova szeretnénk ültetni.

Az első fázis végeztével jöhet a részletesebb tervezés, vagyis annak végiggondolása, hogy milyen módon szeretnénk megújítani a sírt, ha ültetni szeretnénk, akkor mit és hova, valamint azt is fel kell mérni, hogy a munkálatokhoz milyen szerszámokra, eszközökre lesz szükség.

Mikor már készen van egy alaposan átgondolt vázlat, jelöljünk ki egy időpontot a munkára. Mivel az időjárás-előrejelzések általában négy-öt napra előre megbízhatóak, úgy keressünk alkalmas időpontot, hogy száraz, kevésbé szeles körülmények legyenek. Az előkészületeknek ezzel még nincs végük, be kell szerezni ugyanis az ültetnivalókat, a segédanyagokat és a szükséges eszközöket, szerszámokat!

A megemlékezést, temetőlátogatást sokan összekötik a sírok rendbetételével is; ne feledkezzünk meg a sír környékéről sem – fotó: Pixabay

Aki nem rutinos kertészkedő, vagy csak biztosra szeretne menni, a növényválasztásban segítséget kérhet a kertészeti árudák dolgozóitól vagy egy kertészeti szakembertől. Ebben az időszakban a sírgondozás főszezonja van, így az áruházakban bőséges a kínálat temetői növényekből. A virágos dísznövényeket azok válasszák elsősorban, akik rendszeresen ki tudnak majd járni a temetőbe, ezek ugyanis öntözés, ápolás nélkül hamar elhalnak, vagy legalábbis dísztelenek lesznek.

Amennyiben a sírok messze vannak, vagy a temetőlátogatás előreláthatóan ritkásabb lesz, érdemesebb az alacsony gondozási igényű talajtakaró cserjék, terülő habitusú örökzöldek közül válogatni.

Az általában kis alapterületű sírokra a kisebb dísznövények valók, olyan évelők vagy talajtakarók, melyek októberben is ültethetőek, és méltó megjelenést adnak a nyughelynek. Ajánlható a gyapjas tisztesfű, a csenkesz, a kis meténg, a hamvas cipruska vagy a törpemargitvirág. Választhatóak törpe örökzöldek, főképpen az elterülő növekedésű típusok, mint a havasi törpefenyő, a tiszafa vagy félméteres gömbbé cseperedő lucváltozat. A legkevesebb gondozást a kőzúzalékkal vagy fakéregmulccsal felszórt sírok igénylik, ezeknél csupán a gyommentességet kell időről időre biztosítani. Fákat vagy nagyobb cserjéket inkább ne válasszunk, ezek bár roppant dekoratívak lehetnek a sírok mellett, méretüknél fogva hamar problémát fognak okozni.

A kijelölt napon az előre eltervezett és beszerzett kellékekkel érkezzünk, lehetőleg könnyű, réteges ruházatban, a sírgondozás ugyanis közepes nehézségű fizikai munka. Az ültetésre szánt növények mellett legyen nálunk kertészkesztyű, pár szemétgyűjtésre alkalmas zsák, öntözőkanna vagy néhány műanyag palack a vízhordáshoz, egy-két zsák termőföld a sír közegének kiegészítéséhez vagy felfrissítéséhez, és kisméretű szerszámok, például kapa és gereblye, valamint egy lapát a hulladék felszedéséhez. A kő- vagy faelemek megújításához drótkefe, csiszolópapír és festék szükségesek. A kőrészek tisztításához speciális, kifejezetten temetői használatra szánt tisztítószereket is lehet kapni!

Elsőként a gyomokat, az elhalt dísznövényeket, elhervadt vágott virágokat, valamint a sírra hullott növényi törmelékeket szedjük fel, ezután következhet a talaj feljavítása, majd az ültetés. Remek trükk a beültetés előtt geotextilt fektetni a sír földdel borított részére, majd ebbe hasadékokat vágva ültetni a növényeket. A telepítés végén a textilt mulcsanyaggal lehet befedni, így az nem fog látszódni, ugyanakkor a gyomok sem tudnak majd előbukkanni!

A növények behelyezését követően már csak egy alapos beöntözés van hátra. Ne feledkezzünk meg a sír környékéről sem, az egyenetlenségeket kapával, gereblyével simítsuk el, és itt is gyomtalanítsunk. A vázákba akkor helyezzünk el vágott virágot, ha nagyjából egy hét múlva vissza tudunk menni kiszedni ezeket, egyéb esetekben jobb választás a szárazvirág vagy a művirág, melyek hosszú időn át mutatósabbak maradnak.