A férfi sokáig kertépítő szakemberként dolgozott, volt saját vállalkozása is, melyhez azonban nemigen talált kétkezi, fizikai munkaerőt, ezért felhagyott vele. A kert a vállalkozás egyfajta bemutató, ha úgy tetszik, mintakertjének indult, körülbelül 200 növénnyel, melyből mára 150 maradt. Ugyanis az idő múlásával a fák, cserjék nőttek, gyarapodtak és már nem fértek el egymás mellett, ezért szanálni kellett közülük oly módon, hogy mindenből csak egy darab maradt.

A rengeteg növény közt vannak ritkaságok is, így például japán juhar és egy közel 20 éves tölgy, ami kora ellenére kis növésű maradt, hihetetlen módon a metszés következtében. A titok: Péter határozottan és szívfájdalom nélkül használta és használja ma is a metszőollót.


A kertben bájos kis tavacska is található, a férfi szerint ez minden napra ad munkát. Gyakran eldugulhatnak a szűrők, s a vízbe hulló leveleket naponta el kell távolítani a vízből, hogy ne kezdjenek el rothadni, mert az nem szerencsés. Nagyon kell figyelni a megfelelő oxigéntartalomra, ebből a szempontból az a jó, ha minél nagyobb a tó, és minél nagyobb a vízfelület, mert az jobban szellőzik.

díszkert
Kertépítés: először azt döntsük el, mennyi időt szánunk rá
Kertépítés: először azt döntsük el, mennyi időt szánunk rá-search

A szakember a saját kert kialakításába most belevágóknak azt tanácsolja: először azt döntsék el, hogy mennyi idejük lesz a gondozására. Ha kevés, akkor nem feltétlen a sziklakert a legjobb választás, mert az nagy figyelmet igényel, egy gazos, elhanyagolt sziklakerti pedig igen csúnya. Ha nem szánunk sok időt a kertre, akkor a legegyszerűbb befüvesíteni és abban néhány dísznövény-foltot kialakítani. Ez is szép tud lenni, de persze, nyírni ezt is kell, ami különösen tavasszal jelent heti elfoglaltságot.

Indexkép: Soós Péter a metszéssel "törpésített", 20 éves tölgyfával (fotó: Horváth Attila)