A horgászoknak érdemes időnként átnézniük az országos és a helyi horgászrend legfrissebb kiadásait és a halak foghatóságáról, a tilalmi időkről, méretkorlátozásokról szóló információkat – írja a pecaverzum.hu.
Ugyanis komoly büntetést kaphat, aki hazavisz egy védett, nem fogható vagy méreten aluli halat! Azzal is fontos tisztában lenni, hogy az inváziós halaknak tilos a visszaengedése.
Egy horgász nemrégiben a Dunában fogott egy halat, és ugyan nem volt biztos abban, hogy melyik fajhoz tartozik, mégis hazavitte az otthoni kis tavába.
„Mivel engem a ragadozókra emlékeztet, ezért inkább elkülönítettem, amíg kiderül, hogy milyen faj. Balinra hasonlít, de nem vagyok biztos benne, hogy az. Kérem, segítsenek a meghatározásban!" – írta a horgász, akinek válaszolt is az MHTT.
„Sejtését megerősítjük. A kissé kampós alsó állkapocs, a szem alá benyúló száj, a kiegészített oldalvonalon számolható 65-nél több pikkely, valamint a mélyen beöblösödő anális úszó alapján egyértelmű, hogy a hal egy fiatal, kifogható méreten aluli balin (Leuciscus aspius)" – írták a válaszukban.
Tehát az MHTT is kiemelte, hogy a hazavihető méretűnél (az országos alsó méretkorlátozás 40 centiméter) kisebb balinról van szó, amelyet tilos elvinni a vízpartról!
„Ha ragadozó, akkor visszaengedem a Dunába ott, ahol ki lett fogva" – írta a horgász, azonban a tette a jószándék ellenére komoly horgászvétségnek számít.
A balint kifogása után minél előbb el kell engedni, különben könnyen elpusztulhat. Ráadásul a nagy, nyílt vizeket kedveli, így nem lehet számára ideális élőhely egy kis tó, vízpartról pedig egyébként is tilos élő halat elszállítani, a fogható példányt még a helyszínen le kell ölni.
Aranyszabály: ha nem ismerjük fel a kifogott halat, mindenképpen engedjük vissza!
fotó: Magyar Haltani Társaság
Indexkép: Pixabay