A mezőgazdasági gyakorlatok változása és a vegyszerek már régóta veszélyeztetik a szárazföldi gerinctelen populációkat, ám most egy újabb ellenség is felbukkant: a Délkelet-Ázsiából származó ázsiai lódarázs (Vespa velutina), amely szinte bármilyen rovart elfogyaszt. A brit Exeteri Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint ezek a rovarok már több mint 1400 különböző állatfajt ejtettek zsákmányul – köztük kulcsfontosságú beporzókat is.

A kutatók mélyszekvenálás segítségével elemezték több mint 1500 ázsiai lódarázslárva bélrendszerének tartalmát. Kiderült, hogy ezek a falánk jövevények nemcsak a méheket, hanem pókokat, lepkéket, bogarakat és más darazsakat is elfogyasztanak. A leggyakrabban azonosított 50 zsákmányfaj közül 43 viráglátogató – köztük az európai mézelő méh és két poszméhfaj, amelyek elengedhetetlenek a növények beporzásában.


Ez különösen aggasztó, mert a méhek eltűnése az ökoszisztéma összeomlásához és az élelmiszer-ellátás megroppanásához vezethet. Einstein szerint az emberiség csupán négy évvel élhetné túl a méhek kipusztulását. Az invazív ázsiai lódarázs mára már egész Nyugat-Európában elterjedt, és a most publikált tanulmány világosan rámutat arra, milyen komoly veszélyt jelent. Ráadásul ezek a darazsak alkalmazkodóképes ragadozók, táplálkozásuk az évszakokkal és a helyszínekkel együtt változik.

A kutatók arra ösztönöznek mindenkit – különösen a kertészeket –, hogy ismerjék fel az ázsiai lódarazsat, és jelentsék fészkeiket a hatóságoknak, mielőtt túl késő lenne.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock