Egész évben ezt a pár napot várjuk, hogy végre együtt lehessen a család, és jusson idő a közös beszélgetésekre, játékokra, emlékezésekre. December 25-e karácsony első napja, Jézus születésének napja. Az angolszász országokban ez a karácsonyi ajándékozás reggele. Hazánkban december 24-én, szenteste napján díszítjük fel a karácsonyfát, fogyasszuk el szeretteinkkel közösen az ünnepi vacsorát, és sokak számára az este az éjféli misével fejeződik be. Azonban december 25-én sem ér véget az ünnep, sőt, hivatalosan ekkor kezdődik csak el.

A karácsony a szeretetről szól. Végre jut időnk azokra, akik a legfontosabbak számunkra, így december 25-én a legtöbb otthonban összegyűlnek a családok, hogy együtt ünnepeljék a karácsonyt. Ez a nap ezért mindig is nagyon fontos volt.

karácsony reggel gyerek

December 25-én reggel bontják ki sokan az ajándékokat. Fotó: Pixabay

A karácsony első napjának hagyományai

A hagyományok szerint december 25-e dologtiltó nap volt. Bácskában, Bánátban úgy tartották, hogy ha ez a nap hétfőre esik, akkor ködös tél, szeles tavasz, jeges, viharos nyár várható, ha pedig ez mind nem lenne elég, még dögvész és állatpusztulás is nehezíti az életet. Viszont, ha keddre esik, akkor nagyon hosszú lesz a tél, nedves a tavasz, és sok gyümölcs és szőlő várható.

Ha szerdára esik, akkor kemény zúzmarás tél, nagyon hideg tavasz, nedves nyár, kellemes ősz, és sok gabona lesz. Ha csütörtökre vagy péntekre esik, akkor kellemetlen tél és forró nyár lesz, valamint hullani fognak az állatok. Ha szombatra esik, akkor jó tél, szeles tavasz és nagy drágaság lesz, ha pedig vasárnapra esik, akkor kellemes tél, szeles nyár, kellemes tavasz, bő termés és nagy állatszaporulat várható.


A karácsony napja a család ünnepe volt a hagyományos magyar paraszti életben is. Lészpeden ezen a napon nem takarították ki az istállókat. Máshol a tányérokat sem mosták el, és a szemetet sem vitték ki. Pereszlényben a hamut és a szemetet sem vitték ki, mert attól tartottak, hogy ezekkel együtt kivinnék a szerencsét is a házból. Mindenhol csak a legszükségesebb munkákat végezték el, így az állatoknak is már előző nap odakészítették a takarmányt. De általában maguknak sem főztek, hanem az előző napi maradékot ették meg. Innen ered a mai napig fennmaradt népi hagyomány, a kocsonya fogyasztása.

De a karácsonyköszöntő és a betlehemezés sem maradt abba, hiszen ezt december 25-én és 26-án is folytatták. A köszöntést délben a gyerekek kezdték, majd vacsora után a fiatalok folytatták, és este a felnőttek fejezték be. Közben kántáltak, vagyis énekelve járták a házakat, betlehemeztek, és szálláskeresőt játszottak, amikor is eljátszották a betlehemi szálláskeresést. Ez főleg a Dunántúlon terjedt el. A köszöntés célja az volt, hogy a következő évben termékenység, bőség és szerencse legyen.

A betlehemezés

A legnépszerűbb karácsonyi szokás a magyar nyelvterületen a betlehemezés volt, mely a mai napig meg tudta őrizni népszerűségét. A fő kelléke a jászol vagy templom alakú betlehem, a történet pedig a betlehemi szálláskeresésről szól. József és Mária szállást keresnek, de nem fogadják be őket, így végül egy istállóban térnek nyugovóra és itt születik meg Jézus is.

betlehem karácsony

A betlehem a karácsony fontos része. Fotó: Pixabay

Egy csillag vezeti el a napkeleti bölcseket, akiket mi három királyoknak nevezünk, a kisdedhez. A betlehemezés fontos részét képezi a pásztorok évődése egymással. Általában van egy idős, süket pásztor is, aki vicces jelenetek alapját adja.

Míg manapság a betlehemezést iskolákban, vásárokon, vagy színpadokon végzik, a hagyomány szerint a betlehemezők házról-házra jártak. Ahány vidék, annyiféle betlehemezést jegyeztek fel. Az alföldi és felső-tiszai betlehemezésben az angyalokon és a pásztorokon kívül betyár vagy huszár is szerepelt. Erdélyben a szerepeket felnőtt férfiak játszották, kivéve az angyal és Mária szerepét, amit jó hangú gyerekre bíztak. Az andrásfalvi betlehemesek bekéredzkedés után karácsonyi éneket énekeltek.

Habár sok helyen nem találkozhatunk betlehemezéssel, betlehemet a legtöbb faluban és városban állítanak. A betlehemekben sokszor élő állatok is helyet kapnak. Gyakori, hogy az otthonainkban is állítunk kisebb betlehemet, így emelve az ünnep fényét.

Akár tartod a hagyományokat, akár a modern karácsony áll közel a szívedhez, reméljük a szeretteiddel együtt csodálatosan telik számodra az ünnep!