A Georgia Institute of Technology szerzői, Elio J. Challita és M. Saad Bhamla által jegyzett, A folyadékkiválasztás egységesítése a kabócáktól az elefántokig című tanulmány azt a jelenséget vizsgálja, hogy mégis hogyan tudnak egyes énekeskabóca-fajok hatalmas sugárban vizelni.

Az énekeskabócák mérete 2 millimétertől 11 centiméterig terjed, súlyuk pedig általában mindössze néhány gramm. Ez utóbbi adat a pisisugár szempontjából a méretnél is fontosabb. „Tanulmányunk megkérdőjelezi az emlősközpontú folyadékkiválasztási modellt, amely szerint a mikroszinten megnövekedett felületi feszültség és viszkózus erők miatt a sugár-előállítás kizárólag a 3 kilogrammnál nagyobb testtömegű állatokra jellemző" – fogalmaznak a szerzők.

A vizsgált kabócák fák nedveivel táplálkoznak, amiből testsúlyuk háromszázszorosát is képesek elfogyasztani egy nap, és erre szükségük is van, hiszen a 95 százalékban vízből álló nedvből kell kinyerniük minden tápanyagot. Nem elégséges tehát nekik a más rovarok, sőt akár kisebb emlősök által is alkalmazott csepegtetve vizelés.


A kabócáknak nemcsak a testük pici, de a végbélnyílásuk is, amelynek átmérője átlagosan mindössze 350 mikrométer, vagyis 0,35 milliméter, ezen azonban képesek akkora erővel kipréselni a folyadékot, hogy az hasonlóan távozik, mint egy nagy emlősből. Sőt, gyakorlatilag olyan sugarat képesek kipréselni magukból vizeléskor, mint egy ember.

A kutatás szerint a kabócák úgy tudják előidézni a sugarat, hogy méretüknek köszönhetően nagyon könnyen tudnak nyomást kifejteni a szervezetükben, és ezzel a módszerrel gyorsan tudnak megszabadulni a felesleges víztől is, így több nedvet tudnak fogyasztani. Ráadásul nemcsak ürítésre használják e képességüket, ugyanis ragadozókat is lespriccelnek, hogy elijesszék őket, bizonyos föld alatti fajok pedig így nedvesítik be maguk körül a földet, kialakítva az odújukat.

A kabócák egyébként igen különleges rovarok: lárváiknak akár 17 évbe is telhet, mire kikelnek, bizonyos fajok pedig akkorára is nőhetnek, mint egy kisebb madár. Ciripelésük olyan hangos, mint egy láncfűrész, hiszen akár a 100 decibelt is elérheti, ezzel pedig a kabócák a leghangosabb rovarok is.

A kutatók szerint a kutatás eredményei nemcsak a biológiában, de az áramlástanban, sőt a robotikában is hasznosak lehetnek.

Forrás: telex.hu

Indexkép: Shutterstock