Egy városban cirkáló kacsacsalád minden esetben segítségre szorul, hangsúlyozta Kovács Klára, a Tollas Barát Madármentés alapítója a Prove-nak. Vannak, akik azt gondolják, hogy rosszat tesznek azzal, ha „beleszólnak az élet rendjébe", azonban a kicsik röpképtelenek, ez pedig a kacsamama lehetőségeit is erősen korlátozza.
Az évnek ezen szakaszában, április vége és június vége között akár a város közepén is találkozhatunk kacsákkal, de időjárástól függően akár korábban is elkezdődhet a költési időszak, idén például a korai tavasz miatt már március végén elkezdődött.
Miért fészkel egy kacsa a városi körülmények között?
Budapesten átfolyik a Duna, a tőkés récék pedig nem számolnak az évek során bekövetkezett változásokkal. A leaszfaltozott rakpart, az épületek és a járművek mellett is vizes élőhelynek tekintik ezt a környezetet is, ami azonban kockázatokat jelent számukra.
Kovács Klára, a Tollas Barát Madármentés alapítója a Prove-nak elmondta, hogy a tőkés récék a víztől légvonalban 200-500 méteres távolságban költenek, a Dunától pedig olyan akadályok zárják el őket – utak, villamossínek; a forgalom is veszélyt jelent rájuk nézve; leeshetnek a csatornába stb. –, amelyek a még röpképtelen fiókák számára végzetesek lehetnek. Gyakran használnak ezek a madarak tetőteraszokat is a fészkelésre, nem számolva azzal, hogy a kicsinyeik onnan emberi segítség nélkül nem tudnak lejutni. Normális esetben nem költenének máshol, mint a földön, de a városi környezet ezen változtatott.
A kiskacsák teljesen kiszolgáltatottak, az anyjuk védelmére szorulnak, de az említett veszélyforrásokkal szemben általában a tojó is tehetetlen.
Hogyan lehet segíteni a kacsáknak a városban?
Szinte az egyetlen túlélési esélyük, hogy olyan emberek közelébe kerülnek, akik segítséget kérnek vagy akik maguk nekilátnak a mentésnek: leállítják a forgalmat, és segítenek a kacsáknak. A legtöbb ember azonban azt gondolja, a természet rendjébe szól bele azzal, ha beavatkozik a kacsacsalád életébe, pedig ez nem így van, a kacsamama tehetetlen pl. egy négysávos fúúton. Tehát ilyen esetben minél előbb értesítsünk egy madármentéssel foglalkozó szervezetet, akik segítenek abban, milyen módon terelhetjük biztonságba a kacsacsaládot addig, amíg a helyszínre nem érkeznek.
Ha eközben a kacsamama megijed és elrepül, sorsára hagyva a kicsinyeit, a legrosszabb, amit tehetünk, hogy összeszedjük a kiskacsákat és szabadon engedjük őket egy vízparton, az anyukájuk nélkül ugyanis nem boldogulhatnak! Az elárvult kiskacsákat a Tollas Barát Madármentés vagy más szervezet magához veszi, és addig gondozza őket, amíg képessé nem válnak az önálló életre a természetes élőhelyükön.
Érdemes a szervezetet már akkor értesíteni, ha látjuk, hogy pl. egy erkélyen fészkel egy kacsa, mert ez esetben megelőzhető a baj, és elő lehet készíteni a mentést.
Kacsacsaládok a világ nagyvárosaiban
Három évvel ezelőtt egy kacsa a forgalmas New York-i 5. sugárúton próbálta átvezetni a kicsinyeit, és néhány járókelőnek köszönhetően sikerült eljutniuk a Central Parkig. Tokióban pedig 2018-ban egy egyenruhába öltözött szállodai alkalmazott segített az arra totyogó kacsáknak átkelni az úton.
Természetesen miközben az úttesten átkelő kacsákon próbálunk segíteni, ügyeljünk a saját testi épségünkre is! Ezért ha tehetjük, előzzük meg, hogy egyáltalán az úttestre kerüljenek ezek a madarak, és még az átkelési kísérletük előtt tereljük őket biztonságos helyre az állatmentők érkezéséig.
Indexkép: Shutterstock