Kaviár kávézaccból
A kávézaccból készülő kaviár rengeteg vizet és tokhalat spórol meg a világnak – írja a vince.hu. Mérnökök ugyanis egy innovatív procedúrának köszönhetően képesek úgynevezett micéliumot növeszteni. Micéliumoknak a gombák talajban szerteágazó fonalrendszerét nevezzük. Ezek számára kiváló tápanyagot jelentenek az olyan biológiai hulladékok, mint például a kávézacc. Az így növekedett gombákat később fel lehet használni ehető termékek gyártásához. Az egyetem kutatói ezúttal laboratóriumi környezetben tenyésztett kaviár készítéséhez használták ezeket.
Az olyan mezőgazdasági melléktermékek, mint például a kávézacc, a mandulahéj vagy a barackmag felhasználásán alapuló technika fenntartható és fehérjedús alternatívát jelent az élelmiszer-előállítás területén.
Az University of California kutatói szerint a micélium egy kiaknázatlan lehetőség, hiszen potenciálisan helyettesítheti az állati eredetű termékeket. Ezek a gombák igen gazdagok fehérjében, továbbá a hagyományos állattenyésztéshez képest lényegesen kisebb helyen is termeszthetők.
Kávézaccból fog készülni kaviár? – fotó: Pixabay
A projekt vezetője biztatóan nyilatkozott a kísérletről: „Rendkívül jó eredményeket tudtunk felmutatni mind az energia-, mind a vízgazdálkodás területén, és a folyamatra egyáltalán nincs hatással az éghajlat. A folyamat a világ bármely pontján megismételhető."
A micélium létrehozásához a kutatók először mezőgazdasági melléktermékekből és vízből kivonatot állítanak elő. A víz feloldja a biohulladékban található tápanyagokat és cukrokat, ezt követően a kivonatot egy meleg bioreaktorban spórákkal kombinálják. Ennek hatására a gombák olyan micéliumgolyókká nőnek, melyek a hulladékban található tápanyagok felszívásával felveszik azoknak a színét és ízét.
Attól függően, hogy milyen textúrát, állagot szeretnénk elérni, a micéliumgolyók elfogyaszthatók önmagukban is, valamint olyan zselésítő anyagokkal bevonva is, mint a zselatin vagy a vörösmoszatokból nyert agaragar. A kutatóknak sikerült a népszerű, tápiókából készült bobagolyókhoz és a kaviárhoz hasonlító micéliumot előállítaniuk.
Állítólag az így készülő kaviárban hínáros, sós, vajas és diós jegyek fedezhetők fel.
A kaviár eredetileg a tokhal ikráiból készül, de egy halnak legalább 10-15 évesnek kell lennie ahhoz, hogy ikráit kaviárként tudják hasznosítani. A luxusételre azonban folyamatosan nagy a kereslet, ami a tokhalak túlhalászásához és farmokon való tenyésztéséhez vezetett, ez utóbbi pedig rengeteg vizet, takarmányt és munkaerőt igényel.
A kutatók célja most az így előállított kaviártermék bevezetése a piacra.
Növényi alapú kaviár
A vince.hu egy másik cikkében pedig arról számol be, hogy az eddig csak a gazdagok körében népszerű kaviár – aminek egyébként kilós ára kb. 2,5 millió forint – mostantól egy kanadai cég növényi alapú termékeinek köszönhetően válhat mindenki számára elérhetővé.
A kaviár egyelőre csak a legtehetősebbek körében elérhető és népszerű étel – fotó: Pixabay
A Modern Plant Based Foods egy Vancouverben működő vállalat, mely növényi alapú termékeket és húsalternatívákat kínál. Legújabb célja pedig az, hogy a kaviár fogyasztását lehetővé tegye a hétköznapi emberek és a vegán közösség számára is. Legújabb, Vegan Kaviar nevű termékcsaládja teljesen növényi alapú, ezért az eredetinél sokkal olcsóbb étel, mely lazacos, wasabis és klasszikus beluga ízben elérhető.
A cég közleménye szerint a termék „luxusízélményt nyújt, miközben megfizethető alternatívája a hagyományos, drága változatnak, ezzel pedig jelentős űrt tölt be a piacon".