Ugyan hat hónapos időszakot kezdeményeztek a nézeteltérések megoldására, de ennek már annyi, a vita kirobbant.

Németország ellenzi azt az Európai Bizottsághoz benyújtott török kérelmet, hogy a döner kebab kapjon hasonló uniós elismerést, mint a nápolyi pizza és a spanyol jamon serrano, mondták az ügyhöz közel álló források az Euronewsnak.

Törökország áprilisban nyújtott be kérelmet a döner név oltalom alatt álló eredetmegjelölések nyilvántartásba vételére annak érdekében, hogy azt csak azok a gyártók használhassák, amelyek megfelelnek a bejegyzett gyártási eljárásnak és termékleírásnak.

Július 24-én lezárult az a konzultációs szakasz, melyben az uniós tagállamok megtámadhatják a bejegyzést például a szellemi tulajdonnal kapcsolatos aggályokra hivatkozva. A Bizottság szóvivője megerősítette, hogy valóban van ellenvetés, azt azonban nem volt hajlandó elárulni, hogy melyik ország ellenzi a kérelmet.

Döner

A kérelmező szerint nem mindegy, milyen vastagságúak a hússzeletek – forrás: Pixabay

Két, az ügyhöz közel álló forrás azt mondta az Euronewsnak, hogy a bonni székhelyű német szövetségi élelmezési és mezőgazdasági minisztérium ellenezte a török kérelmet.

A források szerint a német minisztérium a német gyártók szakmai és érdekvédelmi szervezeteinek visszajelzései és álláspontja alapján érvelt, hozzátéve, hogy a török kérelemmel szembeni ellenállás inkább a német termelők álláspontját tükrözi, semmint a német kormányét.


Az eljárás következő szakaszában a Bizottság értékeli a felszólalás elfogadhatóságát, majd elősegíti a kérelmező és a felszólaló közötti megbeszéléseket, legfeljebb hat hónapot hagyva a feleknek a megállapodás elérésére.

Akár születik megállapodás, akár nem, a bejegyzésről szóló végső döntés a Bizottság kezében lesz a szóvivő szerint.

A török kérelem sikere esetén csak a "vízszintesen, 3-5 mm vastag szeletre vágott" marha- és bárányszeleteket lehet yaprak, döner címkével ellátni, míg a csirkeszeletnek 1-2 cm vastagnak kell lennie.

A döner ma a legnépszerűbb utcai étel Németországban.

Forrás: Euronews