A közelmúltban történt súlyos törökországi földrengés által okozott katasztrófa képei bejárták az egész világot. Magánemberként sem lehet elmenni szó nélkül az ott látottak mellett, de a mezőgazdasággal és állattenyésztéssel foglalkozó emberként is lehet kötődésünk az eseményekhez. Nevezetesen az ott alkalmazott mentőkutyák révén – olvasható az agrofil.hu-n.
A szerző kitért arra, hogy az állattenyésztés és azon belül is a kutyatenyésztés hogyan változott meg az idők során. Az állattenyésztéshez mindig is hozzá tartozott a kutyatenyésztés, hiszen szükség volt juhászkutyákra, amelyek segítettek a terelésben; pásztorkutyákra, melyek védték a haszonállatokat a ragadozóktól. Ezeknek a kutyáknak azonban stabil idegrendszerrel, tökéletes fizikummal kellett rendelkezniük, ellenkező esetben nem tudták volna ellátni a feladatukat.
Mára a kutyatenyésztésben ezek a célok majdhogynem mellékessé válnak, pontosabban fogalmazva, két részre ágazik a tenyésztés. Az egyik ág inkább a küllemre összepontosít, a másik viszont a "használhatóságra".
Nem kérdés, hogy a mentőkutyák az utóbbi kategóriába tartoznak. A túlélők kutatása a kutyáktól hatalmas pszichés energiát és fizikai állóképességet követel meg, amely egyrészt a genetikán múlik, másrészt pedig a kiképzésen több más körülménnyel együtt.
Mutatunk néhány videót kutyás mentésekről, íme néhány "hős" kutya:
További írásaink a törökországi földrengésről:
Több méteres elmozdulásokat okozott a törökországi földrengés
Az elmúlt 100 év 10 leghalálosabbja közé tartozik a múlt heti földrengés
Indexkép: Envato (illusztráció)