Mik azok a szuperélelmiszerek?

Szuperélelmiszernek nevezzük azokat a természetes, általában növényi alapú élelmiszereket, amelyek összetételüknek köszönhetően más ételekhez képest hatékonyabban járulnak hozzá az egészségünk megőrzéséhez. Nagy mennyiségben tartalmaznak ugyanis antioxidánsokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat, flavonoidokat és egészséges zsírokat, magas tápértékkel, de minimális kalóriával rendelkeznek. Fogyasztásukkal megőrizhetjük az egészségünket, segíthetnek a gyógyulásban, és az öregedést is lassítják.

Egy nemrégiben végzett elemzés szerint azonban számos, sokak által kedvelt szuperélelmiszer érzékenységet okozhat.

Az ételérzékenységet az emésztőrendszer zavara okozza, amikor a szervezet nem tudja lebontani az ételt. Az ilyen típusú érzékenység oka lehet genetikai, de közrejátszhatnak környezeti tényezők vagy életmódbeli szokások is. Az ételérzékenység számos különböző tünetben nyilvánulhat meg, ezért nehezebb lehet diagnosztizálni. A tünetek közé tartozik többek között a puffadás, a hányinger, a hasfájás, a hasmenés, a székrekedés, a reflux, a fejfájás, a viszketés és a bőrkiütés.


Öt szuperélelmiszer, amelyre érzékeny lehetsz

Chiamag

A chiamag mérsékelt mennyiségű szalicilátot tartalmaz, amely természetes vegyi anyag, több gyümölcsben, zöldségben és fűszerben is megtalálható. Olykor azonban gyomor- és bélperforációt, bizonyos esetekben asztmát és allergiaszerű tüneteket okozhat.

A chiamag lektineket is tartalmaz, melyek az ételintolerancia másik forrásai lehetnek. A lektin olyan fehérje, amely több növényben, például babban, lencsében, szójában és földimogyoróban is megtalálható. A szakértők úgy vélik, hogy a lektin is ételintoleranciát okozhat, mert befolyásolja a fehérjék emésztését a bélben, különösen azoknál, akik már emésztőrendszeri problémákkal küzdenek.

Goji bogyó

A goji bogyó szintén mérsékelt mennyiségű lektint tartalmaz. Bár a lektintartalom főzéssel csökkenthető, és a hőkezelés segíti az emészthetőséget, a goji bogyó esetében erre nincs lehetőség, mivel szárítva fogyasztjuk.

A goji bogyó nagyobb mennyiségű szalicilátokat is tartalmaz, ezért erős allergén lehet, és keresztreakciót okozhat.

Lenmag

A kutatások szerint a lenmag ritkán okoz allergiát, de ha mégis reakciót vált ki, akkor az a lenmagot ért szennyeződés, például a penészgomba és a pollen miatt lehet. A lenmag keresztreakciót idéz elő egyéb allergiát okozó élelmiszerrel, például csillagfürttel, földimogyoróval, szójával, repcével és búzával.

A lenmag akkor is okozhat kellemetlen tüneteket, ha valaki túl sokat fogyaszt belőle víz nélkül: ez esetben puffadáshoz, gázképződéshez és hasmenéshez vezethet.

lenmag

A lenmag ritkán okoz allergiát, de ha mégis reakciót vált ki, akkor az a lenmagot ért szennyeződés miatt lehet – fotó: Shutterstock

Áfonya

Az áfonya is egy szuperélelmiszer, melynek magas a szalicilsavtartalma, ha tehát valaki allergiás a szalicilsavra, vagy az intoleranciát okoz neki, inkább ne fogyasszon áfonyát sem.

Zöld tea

A zöld tea tannint tartalmaz, amely az arra érzékenyeknél gyomorpanaszokat és fejfájást okozhat. A tanninok irritálhatják az emésztőrendszert, ami hasmenéssel és gyomorfájással járhat.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock