Az előzetes várakozások szerint a tavalyihoz hasonló lehet a Balaton és a Velencei-tó vízszintje, ha a vízgyűjtő területre érkező tavaszi csapadékmennyiség nem változtat rajta – írja a vg.hu

Balaton

Januárban a Balaton vízszintje látványos emelkedésnek indult – fotó: pixabay.com

A Balaton napi átlagos vízállása az év első napján 81 cm volt

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a januári csapadékok hatására (ami a sokéves átlag háromszorosa volt) a Balaton vízszintje látványos emelkedésnek indult, így a hónap végére elérte a 95 centimétert.  Februárban a vízszintemelkedés kisebb intenzitással ugyan, de tovább folytatódott, így március 3-án a  – Balatonakalinál regisztrált napi átlagnak és a tihanyi adatok napi átlagának átlagából számított  – napi átlagos vízállása 101 cm volt, jelenleg stagnál.

A Velencei-tó vízállását Agárdnál rögzítik – itt az év legelején hetven centimétert mértek, ám a januári jelentős mennyiségű csapadék hatására a vízszint emelkedésnek indult a Velencei-tó esetén is.

2023. január 23-án a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság megkezdte a Velencei-tó vízpótlását a Pátkai-tározóból való vízeresztéssel, ahol ennek eredményeképpen március 3-án már száz centiméteres vízállást mértek.


Balaton

2018-ban uniós és hazai forrásból megkezdődött a Balaton levezetőrendszerének korszerűsítése – fotó: pixabay.com

A Balaton vízkészletének pótlására nincs mesterségesen kiépített lehetőség

A szakemberek véleménye szerint a Balaton és a Velencei-tó vízszintje a tavalyihoz hasonló lehet, ha a vízgyűjtő területre érkező tavaszi csapadékmennyiség nem lesz elegendő ahhoz, hogy növelje a várható vízszintet.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a Balaton vízkészletének pótlására, vagy annak szinten tartására nincs mesterségesen kiépített lehetőség, így a magyar tengernél egyre lényegesebb a többletvíztározás. Ezzel lehet ugyanis kivédeni az aszályos időszakok következtében fellépő nemkívánatos alacsony vízállásokat.

A Sió-csatorna zsilipje jelenti az egyedüli vízszintszabályozási módot, az ugyanis zárt állapotban megakadályozza a víz lefolyását a csatornán, a nyitásával pedig biztosítja a szabályozási vonal feletti többletvizek leeresztését annak érdekében, hogy a partmenti területeken hosszabb csapadékos időszak esetén se keletkezzenek károk.

2018-ban uniós és hazai forrásból megkezdődött a Balaton levezetőrendszerének korszerűsítése - a vízszintszabályozó zsilip átépítése megnöveli majd a kapacitást. A 2023 nyár végén befejeződő beruházás keretében már átépült a Balatonkiliti mederduzzasztó is, ami Siófok belterületén (a téli időszakon kivételével) akkor is biztosítja a vízzel telt Sió-meder látványát, amikor nincs vízlevezetés a Balatonból.