Tisztázzuk a legelején a kérdést
A borok nem egyformák, és elképesztő ízbeli különbség lehet egy rossz minőségű és egy csúcsminőségű bor között - valamint természetesen az árcéduláik között. A szakértők szerint azonban téves az a közkeletű mítosz, miszerint egy borról az alján lévő mélyedés mélysége alapján meg lehet állapítani, hogy csúcsminőségű-e, és a a jobb borok esetében mélyebb bemélyedés van a palackban.
Szerintük az alján lévő mélyedés mérete - angolul a "punt" - nincs összefüggésben a palackban lévő tartalommal.
És valójában nagyon egyszerű oka van annak, hogy miért van egyáltalán bemélyedés a palackokon: ez segíti az üveg függőlegesen állását. Dr. Vinifera, a Wine Spectator szakértője határozottan tagadja a lyuk avagy bemélyedés kapcsolatát azzal, hogy mennyire jó a bor íze. A borszakértő szerint: "A mélyedés mérete semmit sem mond a palackban található bor minőségéről, ugyanakkor kicsit giccses, mert egyes palackok úgy néznek ki, mintha szteroidokat szednének, mély bemélyedéssel és extra nehéz üveggel.
A borok nem egyformák, és elképesztő ízbeli különbség lehet egy rossz minőségű és egy csúcsminőségű bor között - valamint természetesen az árcéduláik között. Kép: Pexels
A pezsgősüveg esete
A kritikus felhívja a figyelmet arra is, hogy a világ legjobb pezsgőinek némelyikénél egyáltalán nincsenek bemélyedések a palackok alján. Dr. Vinny szerint ugyanakkor az igazi ok, amiért a palackok mélyedésekkel rendelkeznek, történelmi eredetű és még az üvegfúvók kezdték létrehozni a mélyedéseket, hogy a palackok egyenesebben álljanak.
Ma már természetesen a legtöbb palackot gépi úton készítik, de a borászok - akiket sosem lehetett a hagyományok semmibe vételével vádolni - még mindig hozzáadják őket, hogy folytassák a hagyományt.
"A történelemben visszemenőlegesen fontos funkciója volt a mélyedéseknek a borospalackon, az üvegfúvók a varratot felfelé nyomkodták, hogy a palack szépen, egyenesen álljon, és ne legyen az üveg alján egy éles üvegcsúcs" - magyarázta Dr. Vinny, és azt is hozzátette: "A palackok alján található mélyedés már nem szolgál szerkezeti funkciót, kivéve a pezsgősüvegeknél, amelyekben állandó nyomás van. Ezekben az esetekben lehetővé teszi a nyomás egyenletesebb eloszlását".
A kritikus felhívja a figyelmet arra is, hogy a világ legjobb pezsgőinek némelyikénél egyáltalán nincsenek bemélyedések a palackok alján. Kép: Pexels
Kis palacktörténelem
A vinoport szuper összefoglalója szerint az ókorban legtöbbször még amforákban szállították a bort a mediterrán világban. A két füles csúcsos végű agyagedényeket fenyőgyantával szigetelték belülről, hogy ne szivárogjon el a bor, dugóként pedig parafa vagy kiégetett agyag szolgált. Az amforát a hordó váltotta fel, melyet erjesztéshez, érleléshez használtak és a szállításnál is ebben lötyögött a nedű, majd innen is szolgálták ki a szomjas vevőket. A dolog a tizenhatodik században változott megt, amikor elérkezett az üvegpalackok kora.
Üveget a Krisztus előtti V. évezred óta képes az emberiség készíteni, és a Kr. e. IV. évezredben egyiptomban és szíriában már használati értéke is volt az ilyen termékeknek. Az ókor üvegei még homályos, átlátszatlan anyagok voltak, magára az üvegfúvásra a Kr.e.I. századig kellett várni, ami Szíriában és a Római Birodalomban történt meg először.
Mára bort kaphatunk már műanyag palackban, zacskóban, papírdobozban, de az üveg továbbra is meghatározó, egyelőre mintha nem lenne ennél sokkal jobb megoldás.