Egy friss kutatás szerint a banán héjából kiváló lisztet lehet készíteni, ami egészségesebbé teszi a péksüteményeket - írja a hvg.hu ACS Food Science & Technology című szaklapban megjelent publikáció alapján.
A pékáruk banánhéj liszttel való készítését nemcsak az íze miatt érdemes megpróbálni – fotó: pixabay.com
A banánhéj felhasználható
Az emberek jelentős többsége érthető módon a banán héját a kukába dobja, mert mit is lehetne mást kezdeni vele? Egy nemrég elkészült tanulmány szerint azonban van egy olyan megoldás a banánhéj hasznosítására, ami megváltoztathatja a fenti szokásainkat.
Ugyanis, ha a banánhéjat blansírozzuk – azaz rövid időre forrásban lévő vízbe tesszük, majd kivesszük és jeges vízben lehűtjük –, megszárítjuk és ezt követően lisztté őröljük, akkor olyan pékáruk süthetőek belőle, ami ugyanolyan finom, ha nem finomabb, mint a hagyományos liszttel készülő termékek.
Nemcsak finom, hanem egészséges is
A tanulmány szerzői szerint a pékáruk banánhéj liszttel való készítését nemcsak az íze miatt érdemes megpróbálni, hanem azért is, mert ezek a pékáruk lényegesen több rostot, magnéziumot, káliumot és antioxidánst tartalmaznak, mint a hagyományos lisztből készült változatok.
A banánhéj liszt használata során csak egyetlen hátránnyal kell számolni, ha túl sokat teszünk a péksüteménybe, akkor az bebarnulhat tőle a magas rosttartalom miatt. De ha a sütéshez csak 7,5 százaléknyi banánhéj lisztet adunk, az eredmény optimális lesz.
A banánnak nagyjából a 40 százalékát a héj teszi ki – fotó: pixabay.com
Harc a pazarlás ellen
Bár a fent említett tanulmány csak a péksüteményekre vonatkozott, a kapott eredmények alapján úgy tűnik, hogy a kenyereket és süteményeket is érdemes lehet majd ebből készíteni.
Egy 2016-os tanulmány szerint, ha a kenyérsütésnél banánhéjból van a liszt 10 százaléka, akkor sokkal magasabb lesz a kenyér szénhidrát és zsírtartalma.
Ráadásul ezzel a kreatív felhasználási móddal nemcsak a táplálkozásunkat tehetjük egészségesebbé, hanem csökkenthetjük az ételpazarlást is, hiszen a megvásárolt banánnak nagyjából a 40 százalékát a héj teszi ki, amit a legtöbben egyszerűen csak kidobnak.