A szentjánosbogarakon kívül számos másik állatfaj képes a saját testéből fényt előállítani. Ennek a különleges tulajdonságnak fajonként más-más okai vannak. Egyes állatoknál a táplálékszerzést, másoknál az álcázást vagy a szaporodást segíti elő a fénykeltés.

Hogyan lehetnek képesek egyes állatok a világításra?

Az élőlények világítását a tudomány biolumineszcenciának nevezi. Ahhoz, hogy egy élőlény képes legyen fényt kibocsátani a saját testéből, három anyagra van szüksége: oxigénre, luciferinre és luciferázra. Amikor e három összetevő kölcsönhatásba lép egymással, fény keletkezik.

A legtöbb világító állat a saját testéből bocsátja ki a fényt, vannak azonban kivételek, mint például a púpos horgászhal, amely a fejéből kinövő kocsányon található függelékben baktériumtenyészetnek biztosít otthont, és cserébe a baktériumok fényt bocsátanak ki, amellyel közel csalogatnak olyan zsákmányállatokat, amelyeket a horgászhal elfogyaszthat.

Sok állat úgy jut hozzá a luciferinhez, hogy olyan élőlényeket fogyaszt, amelyek előállítják ezt az anyagot. De más okai is lehetnek a világításnak, például a szaporodás, vagy az, hogy a tengervízben néhány száz méter mélyen folyamatos sötétség uralkodik, ahol a fény egyszerre használható csaliként, fegyverként, álcaként és védőpajzsként.


Világító állatok

A szentjánosbogarak párzásra hívó rituálénak használják zöldes villódzásukat. A sötétben világító ezerlábú viszont zöldes fényével jelzi a ragadozóknak, hogy veszély esetén mérgező anyagot fog magából kibocsátani.

A tengerlakók közül megemlítendő a bordásmedúza, amely hirtelen kékes fénnyel vonja be magát, ha valami hozzáér. Mivel nagyon mélyen a vízfelszín alatt él, ezzel a képességével el tudja ijeszteni a ragadozókat, melyekre a meglepetés erejével hat a koromsötétben váratlanul felvillanó fény, így a bordásmedúza időt nyerhet ahhoz, hogy eltűnjön a szemük elől.

A kalmárok fényfelhőt bocsátanak ki magukból, míg a zöld bombázóférgek elszórják világító kopoltyúikat, és amíg a ragadozók ezek után mennek, ők elmenekülnek. A kagylósrákok és egyes polipok pedig a párzásuk elősegítéséhez alkalmaznak testfényt.

Forrás: greendex.hu

Indexkép: Shutterstock