Az ország több vármegyéjében tegnap az elmúlt napok viharos időjárása okozta károk felszámolása adta a legtöbb munkát a hivatásos, önkormányzati és önkéntes tűzoltóknak, valamint a mentőszervezetek tagjainak. Több helyen homokzsákokkal kellett megvédeni a felgyülemlett víztől a házakat, emellett a Rába és a Mura áradása miatt is be kellett avatkozni – közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

24 órában dolgoznak a vízügyesek a Mura és a Rába mentén és a vártnál több csapadék hullott a Sajó vízrendszerén is – írta vasárnap Facebook-oldalán az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).

Hozzátették, hogy jelentős mennyiségű csapadék hullt elsősorban a Traun-Enns, a Rába-Répce, a Mura, a Felső-Dráva, a Zagyva-Tarna, valamint a Sajó-Hernád vízgyűjtőjén. A ciklon várhatóan még kedd reggelig térségünkben marad, ezért további számottevő mennyiségű csapadékra kell számítani elsősorban a Sajó-Hernád vízgyűjtőjén.

A Rába Szentgotthárdnál szombat hajnalban 476 cm-rel, III. fokú készültség mellett tetőzött. A folyó Körmendnél is megközelítette a rekordvízállást ma kora reggel, de attól 15 cm-el elmaradva 505 cm-es vízállással tetőzött. A most következő napokban a folyó a nyílt ártereken okoz majd elöntést, de lakott területeket közvetlenül nem fog veszélyeztetni. A szántóföldi elöntések miatt pedig az alsó szakaszokon lassul majd az apadás. A Rönöki- és a Rábagyarmati-záportározó tegnap éjjel üzembe lépett, a tározóban visszatartott árhullám következtében a településeket nem öntötte el a víz – emelték ki.


Hangsúlyozták, hogy a Mura intenzíven árad. Letenyénél hétfőn hajnalra várták a tetőzést III. fokot meghaladó 530 +-10 cm vízállással.

A Dráván a jelenlegi előrejelzések alapján III. fokot meghaladó, egyes szakaszokon a valaha volt legmagasabb vízállást is elérő árhullám várható a jövő héten, itt már most az egész magyarországi szakaszon II. fok van érvényben – közölték.

Indexkép: Shutterstock