A repce nem Magyarország növénye - ezt Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja mondta el, aki hozzátette, hogy a vetésterület évek óta tartó zsugorodása sem tesz jót a termesztésnek. Kiemelte, hogy kiszámíthatatlan az érte kapott ár, valamint a termésmennyiség is rendkívül hektikus.

Aki viszont kitart, annak tisztában kell lennie azzal, hogy ha nem képes öt év átlagában legalább három tonnát termelni hektáronként, az mindenképpen felejtse el a repce termesztését. A gazdálkodók tehát válaszút előtt állnak, a szakma sem foglalkozott soha ennyit a repcével, mint az utóbbi pár évben.

Hosszú termesztési idő

A repce köztudottan lassan fejlődik, sőt a szántóföldi növények közül a leghosszabb a termesztési ideje. Augusztus végén elvetjük és csak a búzával együtt aratjuk. Ez azt jelenti, hogy másfél hónappal előbb vetjük el, mint azt. A vetőágyat készíteni szintén egy kritikus időszakban kell, hiszen egy apró magvas növényről van szó, amelynek hektáronkénti magmennyisége 2-3 kilogrammra csökkent le, legalábbis a hibrid repcék esetében. Egy aszályos időszakban tehát nagyon nem egyszerű a morzsalékos talajban előkészíteni a terepet és akkor nem beszéltünk a növényvédelemről.

"Ősszel minimum három beavatkozásra van szükség, tavasszal pedig akár ötre is. Ha nem kap kellő mennyiségű csapadékot és nem tud elég hosszan virágozni, akkor a termése olyan lesz, mint idén, amikor az országos átlag két és fél tonna körül van"

összegezte Zimmermann István.


Csak öntözéssel éri meg?

Akinél évekig ráfizetéses a repce termesztése, annál először a vetésterület csökken le, majd teljesen felszámolja az ültetvényt. A számok egyértelműek, aki viszont öntözött körülmények között termel, annak akár 5-6 tonnát is ki lehet hozni belőle hektáronként. Itt kizárólag az árak a kérdésesek, hiszen drága, munkaigényes növényvédelemről van szó, aminél sem a gyomirtást, sem pedig a rovarölő szerek használatát nem lehet elkerülni - írta meg a Növényvédőszer.

A szakember kiemelte, hogy a repce termesztése 150 forinttal drágább hektáronként, mint búzáé. Aki viszont nem tud 200 ezer forintot belőle kihozni, az nem lesz képes jövedelemként realizálni belőle, így nem éri meg vele foglalkozni.

Az őszi káposztarepcét már betakarították

Az országos termésátlag 2,5 tonna körül van hektáronként. Az őszi vetésű növényi kultúrák közül az idei évi szélsőséges időjárás az őszi káposztarepcét viselte meg legjobban. A korábbi évekhez képest jóval alacsonyabb a terület és még a korábbi időszakoknál is kisebb hektáronkénti hozamok összetett hatása miatt az összes termés 432 ezer tonna körül jár.

Egyre kisebb a repce termesztési területe - fotó: pexels.com

Bár tavaly sok repce termett, de az árak rendkívül gyengék voltak, ami elrontotta a vetési kedvet nemcsak hazánkban, hanem egész Európában. Hiába tehát a 2023-as bő termés és az alacsony terményárak, a repcetermelés megkérdőjeleződött. A sok csapadék és az importnyomás szintén közrejátszik abban, hogy számos országban visszafogták a repce termesztését.