Sokan most biztos a pálinkára gondolnak, ami egy eredetvédett magyar termék. A pálinkatörvény értelmében csak olyan szeszes ital nevezhető pálinkának, illetve törkölypálinkának, mely kizárólag Magyarországon termett, nem sűrített, nem szárított és nem aszalt gyümölcsből, illetve Magyarországon termett szőlőtörkölyből készült Magyarország területén, beleértve a palackozást is.

Az európai uniós megállapodás értelmében azonban négy határmenti osztrák tartomány is használhatja a pálinka nevet, bár kizárólag a barackpálinkára, ráadásul gyümölcspárlatot a világ szinte minden részén készítenek, csak máshogy hívják – írja a vince.hu. A cím tehát nem általánosságban véve a pálinkára utal, hanem egy bizonyos pálinkára, ugyanis van egy olyan alapanyag, amiből máshol nem készítenek párlatot.

Ez pedig a paprika, ugyanis paprikapárlatot sehol máshol nem készítenek hazánkon kívül. Más országokban paprika ízesítésű vodka, illetve rum létezik, de párlat nem.

A paprikapárlat története

Egy korabeli beszámoló szerint egy Amerikába emigrált magyar kuruzsló már a 19. században paprikával ízesített pálinkával akarta gyógyítani a kolerát, amivel egyébként 1831-ben az első magyarországi kolerajárvány idején már itthon is próbálkoztak.


Sokáig tehát inkább gyógyhatású szerként itták ezt a magyarok, vagy legalábbis ez kiváló ürügy volt a fogyasztására; amint a Budapesti Napló című újság 1903-as cikke beszámol róla: „a paprikás pálinkára a komáromi parasztok ráfogták, hogy nélkülözhetetlen orvosság a láz ellen."

Az első ilyen ital 1957-ben került hivatalosan forgalomba, amikor az állami Unicum Rum- és Likőrgyár karácsonyra időzítve bevezette a „42 szeszfokos" palackozott változatot, ami már nem paprikás pálinka, hanem "állítólag egyenesen paprikapálinka volt".

A Hétfői Hírek című újság szerint „alapanyaga: kalocsai nemes- cseresznye-, aromás nagy paradicsom- és kosszarv paprikafajták válogatott keveréke. Jellegzetes, csípős zamata mellett igen sok jó tulajdonsággal rendelkezik". Ez a paprikapálinka aztán a szocializmussal együtt eltűnt.

Azonban jelenleg is kaphatók paprikapárlatok Magyarországon: a Brill Pálinkafőzde Sweet Rubin paprikapárlata, továbbá a Nádor Paprika Premium, ami vegyes gyümölcspálinka és természetes paprikakivonat felhasználásával készül.

A paprikapárlat tehát olyan ital, amit sehol máshol nem készítenek Magyarországon kívül.