A redős papsapkagomba (Gyromitra esculenta) Európában és Észak-Amerikában előforduló mérgező gombafaj, hazánkban is megtalálható, bár ritka. Elsősorban homokos talajú fenyő- és lomberdőkben, fenyők vagy nyárfák alatt találhatók, márciustól júniusig. Gyakoribb a megbolygatott talajokon, például patakmedrek, tarvágások környékén. Süvegének felülete sűrűn tekervényes, kanyargós, ráncos. Szaga és íze kellemes – írja a termeszeti.hu.

Mérgező, ugyanis giromitrint tartalmaz (mely forrázással elvileg biztonságos szintre csökkenthető úgy, hogy a gombát kis darabokra vágjuk, és legalább kétszer, de inkább háromszor-négyszer leforrázzuk, minimum háromszoros mennyiségű vízzel, öt percig), méreganyag-tartalma területenként változó, Skandináviában és Kelet-Európában általában magasabb.

A papsapkagomba-mérgezés emésztőrendszeri és idegrendszeri tüneteket okoz: hányingert, hányást, hasmenést, fejfájást, szédülést. Gyakran a betegek 2-6 nap alatt helyrejönnek, de bizonyos esetekben nagyon komoly károsodásokkal (pl. májkárosodás) és akár halállal is végződhet az elfogyasztása.

Bizonyos vélekedés szerint a giromitrin felhalmozódik a szervezetben, és tartós fogyasztása még a legnagyobb óvintézkedések mellett is problémát okozhat.

Ennek ellenére évszázadokig fogyasztották az északi országokban, de az utóbbi években a legtöbb országban tiltólistára került ez a faj. Még zárt térben tartózkodni sem ajánlott egy kosár frissen szedett papsapkagombával, mert könnyen fejfájást, szédülést okozhatnak a gombából kiszabaduló gázok.


Finnországban azonban a mai napig engedélyezett a forgalmazása, és még a legjobb éttermekben is kapható, továbbá konzerv formájában a boltokban is megvásárolható. Évente több mint húsz tonna kerül belőle a boltokba. A hatóságok azonban pontosan szabályozzák az árusítását: csak úgy árusítható a gomba, hogy felhívják a figyelmet a veszélyeire, és minden eladott adag mellé egy útmutatót is adnak az elkészítés helyes módjáról.

Más országokban korlátozások mellett fogyasztható, például Svédországban a friss papsapkagombát csak éttermek vásárolhatják. Bulgáriában viszont piacokon is találkozhatunk vele. Spanyolországban a helyi lakosok állítása szerint gond nélkül fogyasztják, pedig tilos az árusítása.