A természeti katasztrófa hátterében az oxigénhiány áll: a műszerek tanúsága szerint az oxigén szintje szerdán mindössze az egyest érte el a tóban. Az illetékesek azóta is dolgoznak a helyzet kezelésén: a tavon számos szivattyú és két oxigénfejlesztő is működik, illetve motorcsónak és jetski is szellőzteti a vizet. Ennek elsődleges célja a káros gázok kiszellőztetése a tó vizéből. Az intézkedéseknek köszönhetően augusztus 31-én, csütörtökön már ötös oxigénszintet sikerült regisztrálniuk a kármentőknek – írja a pecaverzum.hu.

A jelentős hőség nyomán a hét hektáron elterülő, átlagosan négy és fél méter mélységű tó vízhőmérséklete hosszú időn át 30 fokon tetőzött, aminek következtében a halállomány süllői és keszegféléi teljesen, busái és amurjai pedig vélhetően csak részben pusztultak ki. Számos nagytestű harcsa és ponty is elpusztult. Az egyesület egyelőre nem tudott választ adni arra, hogy hány kiló hal veszett oda, de becslések szerint ez a szám nyolc-tíz mázsa körül lehet.

Az önkormányzat közleményt jelentetett meg, mely szerint a kialakult helyzet nem jelent veszélyt a fürdőzőkre, a vízen vagy vízben sportolókra.

„A mély tavaknál – pl. bányatavak esetében, de mélysége miatt a Bánki-tó is idesorolható – előfordulhat, hogy a tó fenekén összegyűlt üledékből, bomló szerves anyagokból kén-hidrogén (hidrogén-szulfid) szabadul fel, ami beleoldódik a vízbe. Sajnos ez az anyag a halakra mérgező hatású. A jelenség kiváltó oka még bizonytalan, az elmúlt napok forró időszakot követő hirtelen lehűlése, a hidegfront is kiválthatta. A mélyebb vízrétegekbe – különösen borús napokon – nem jut le elegendő napfény, kisebb mértékben tud fotoszintetizálni az alga, így kevesebb oxigén termelődik. A kén-hidrogén ráadásul oxigént von ki a vízből, és ez a két hatás együtt jelentősebb oxigénhiányt idéz elő a vízben, ami szintén halpusztulást okozhat. A Bánki-tó vízminősége alapvetően kiváló, természetes jelenségek okozhatták a tapasztalt halpusztulást. A kialakult helyzet emberre nem veszélyes" – írták.


A gyors intézkedések meghozták az eredményeket, a Bánki-tó állapotát felügyelő szakember, dr. Hegyi Árpád mérései szerint javul az oxigénszint.