Új eljárások
Az Aleph Farms és a Wacker proteintechnológiai beszállító új, fermentációs alapú növekedési közegalkotó fehérjék kifejlesztésében működik együtt, melyek megszüntethetik a tömegtermelésben előállított hús jelentős költségkorlátait. Míg a sejtalapú fehérjeipar táptalajként még mindig nagyrészt az állattenyésztő iparág által szállított magzati szarvasmarha-szérumra támaszkodik, a bejelentett partnerség célja, hogy leváljon erről a hagyományos modellről.
A létrejövő nyílt ellátási lánc várhatóan segíteni fogja a fellendülőben lévő sejtalapú húsra épülő mezőgazdasági iparágat a méretgazdaságosságban és az árparitás gyorsabb elérésében, megszüntetve ezzel a sejttenyésztett hústermékek kereskedelmi életképességének egyik legfontosabb akadályát.
A sejtalapú fehérjeipar táptalajként még mindig nagyrészt az állattenyésztő iparág által szállított magzati szarvasmarha-szérumra támaszkodik. Fotó: Pixabay
"A termesztőközeg-fehérjék az állatokban természetesen megtalálható alapvető összetevők. Ezek adják a sejttenyésztett hús piacméret növekedésének egyik legelrettentőbb költségét"
- mondta el Didier Toubia, az Aleph Farms társalapítója és vezérigazgatója a FoodIngredientsFirstnek. "Ezek a fehérjék segítik a sejtek növekedését és izom-, zsír- és kollagéntermelő sejtekké érését, és elengedhetetlenek a sejtek aktivitásának támogatásához" - tette hozzá. "A Wackerrel kötött megállapodásunk nem kizárólagos, ami azt jelenti, hogy bármelyik hústermelő vállalat képes lesz ugyanezeket a megfizethető fehérjéket magzati szarvasmarha-szérum, vagy állati eredetű összetevők használata nélkül beszerezni."
Túl az állattenyésztésen
A szarvasmarha magzati szérum a sejttenyésztett húsok növekedési közege, amelyet hagyományos módon a hús- vagy tejipari ellátási láncokban levágott vemhes tehenekből kivett magzatok véréből nyernek. A fehérjéknek ez a különleges koktélja ideális növekedési közeg a különböző állati sejtek számára a növekedéshez és a szaporodáshoz. A növekedési táptalaj-fehérjék ma nem állnak széles körben rendelkezésre a piacon, ezért ezek jelentik a termesztett húsok piacméret növelésének egyik legnagyobb költségét, és bár ez kulcsfontosságú szempont, a sejtalapú ipar "tisztább hús" filozófiája szempontjából ugyanilyen fontos a magzati szarvasmarha-szérumtól való függőség visszaszorítása is.
Bármelyik hústermelő vállalat képes lesz ugyanezeket a megfizethető fehérjéket magzati szarvasmarha-szérum, vagy állati eredetű összetevők használata nélkül beszerezni. Fotó: Pixabay
A Biochemical Engineering Journal című folyóiratban közzétett tanulmányában Liz Specht, a Good Food Institute vezető kutatója úgy becsüli, hogy egy 20 000 literes szabványos sejttenyésztési tételből, melyet magzati szérummal tenyésztenek, 1800-4500 kilogramm hús nyerhető.
"A költségek csökkentése és a megfelelő nyersanyagok elérhetővé tétele a termelés felfuttatásának ezekben a kulcsfontosságú pillanataiban elengedhetetlen ahhoz, hogy a sejttenyésztett hús a főáramba kerüljön, és hogy megfelelő hatást gyakoroljon. Csapatunk tudományos szakértelme a Wacker hatalmas tapasztalatával együtt lehetővé teszi, hogy olyan mennyiségű, minőségű és költségű fehérjét állítsunk elő, mely lehetővé teszik az Aleph fő célját, azaz a hagyományos húsokkal való költségegyenlőség elérését - jegyezte meg Didier Toubia. A CE Delft holland kutatószervezet közelmúltbeli elemzése szerint a sejttenyésztett hús 2030-ra elérheti a versenyképes költség- és környezetvédelmi referenciaértékeket.
A klímaváltozás ellen éppen jó lenne
Az Aleph Farms az első olyan sejttenyésztett hústermelő vállalat, amely közvetlenül nem géntechnológiával módosított állati sejtekből növeszti a steaket.
"Szeptemberben Leonardo DiCaprio hollywoodi híresség is befektetett az izraeli élelmiszer-technológiai szereplőbe, miközben csatlakozott annak tanácsadó testületéhez, hogy segítsen a hústermelés új korszakának bevezetésében."
Az Aleph Farms az első olyan sejttenyésztett hústermelő vállalat, amely közvetlenül nem géntechnológiával módosított állati sejtekből növeszti a steaket. Fotó: Unsplash
Amikor arról kérdezték, hogy a sejttenyésztett hús felveheti-e a versenyt a növényi alapú élelmiszerekkel az alternatív fehérjék terén, Toubia így válaszolt: "Nem a növényi alapú kontra termesztett hús kérdéséről van szó, hanem arról, hogy egy új megoldásokat találjunk a fenntartható élelmiszerekre. Mind a sejttenyésztett hús új termelési módszereire, mind a növényi alapú hús alternatíváira szükség van a piacon. Nem létezik egyetlen, mindenki számára megfelelő megoldás."
Egy nemrégiben készült független életciklus-elemzés ugyanakkor azt állapította meg, hogy a sejttenyésztett marhahústermelés az előrejelzések szerint 92 százalékkal csökkenti a szektor éghajlatra gyakorolt hatását, 93 százalékkal a levegőszennyezést, 95 százalékkal kevesebb földet és 78 százalékkal kevesebb vizet használ, mint az ipari marhahústermelés.
Az erjesztéses technológia kihasználása
A Wacker vállalat több mint 20 éves fehérjeelőállítási tapasztalattal rendelkezik, és a müncheni kutatólaboratóriumukban olyan fermentációs technikákon dolgoznak, melyekkel sejtkultúrában termelt fehérjéket lehet előállítani élelmiszeripari felhasználásra. Ezek összetétele természetesen megegyezik az állati szervezetben termelt fehérjékével. Hasonló termelési technikákat ma már széles körben alkalmaznak az élelmiszer-feldolgozási célú enzimek előállítására. "A tenyésztett hús piaca gyorsan fejlődik, és mi szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy ez mindenki számára megfizethető valósággá váljon. Sokéves tapasztalattal rendelkezünk a fehérje előállítása terén. Tudósaink fejlett gyártási technológiákat alkottak, melyekre támaszkodhatunk" - summázta Susanne Leonhartsberger, a Wacker Biosolutions, a Wacker élettudományi részlegének elnöke.
Forradalom az élelmiszeriparban
A sejtalapú alternatív fehérjék piacméretének növelésére és kereskedelmi forgalomba hozatalukra irányuló globális verseny jelentős mértékben felgyorsult. Az 2021-ben nyilvánosságra hozott kínai kormányzati adatok azt mutatják, hogy jelentős pénzeszközöket különítettek el az ország alternatív fehérjeágazatának optimalizálására és bővítésére.
A sejtkultúrában termelt fehérjék összetétele természetesen megegyezik az állati szervezetben termelt fehérjékével. Fotó: Unsplash
"2020 októberében Kína első sejtalapú húsipari vállalata, a Joes Future Food 10,9 millió dollárt biztosított sejttenyésztett sertéshús előállítására, egy 7,7 millió USD értékű finanszírozás folytatásaként."
De említhetnénk a dél-afrikai Mogale Meat sejtalapú mezőgazdasági élelmiszer-technológiai vállalatot is, ami olyan megoldásokat fejleszt, melyekkel megpróbálják megoldani a régió nem megfelelő táplálkozási és élelmiszerbiztonsági problémáit a jövőre nézve, és ezért többek között egzotikus sejtalapú húst állítanak elő szabadon élő antilopokból és szarvasmarhákból.
(Forrás: Foodingredientsfirst)