Gergály Henrik 1978-ban Zalaegerszegen született, jelenleg egy kis vas megyei településen, Csényében él és fotózik.
Háziméh – fotó: Gergály Henrik
Henrik kapcsolata a természettel már kisfiú korában szoros kötelékké vált, amikor nyaranta nagyapjával minden szabadidejüket a természetben töltötték – így a kisfiú rengeteg növény- és rovarfajt ismert meg.
Háziméh fullánkja – fotó: Gergály Henrik
Gergály Henriket a fotózás iránti elkötelezettségéről – és különleges fotótémájáról kérdeztük.
– A fotózás iránti érdeklődésem a huszas éveim elején alakult ki. Első gépem egy 2 megapixeles kompakt gép volt, amit a 2000-es évek elején vásároltam. Innentől kezdve felgyorsultak az események.
Házilégy – fotó: Gergály Henrik
Kezdetben mindent lefotóztam, amit érdekesnek találtam – amelyek főleg számomra voltak érdekesek. A természetfotózás alapjait autodidakta módon tanultam meg és szinte minden nap töltöttem fel fotókat fórumokba véleményezésre.
Fémdarazsak családjába tartozó példány – fotó: Gergály Henrik
Így visszagondolva, ennek az időszaknak köszönhetem azt, hogy eljutottam idáig. Témám főként a természet, azon belül a virágok, gombák, állatok.
Barnalábú lopódarázs – fotó: Gergály Henrik
Tájfotózással az utóbbi hónapokban kezdtem el kísérletezni. Közel áll még hozzám az éjszakai fotózás és a tárgyfotózás is.
A nagy nagyítású makrófotózás két évvel ezelőtt kerített hatalmába, ez a terep teljesen ismeretlen volt számomra.
Ez a kép egészen elképesztő, ugyanis a Fekete katonalégy szemére mászó élősködő atkát is sikerült lencsevégre kapni – fotó: Gergály Henrik
Nagyon sok időt töltöttem a technika összeállításával, a legnagyobb falat pedig a megfelelő világítás beállítása volt. Az itt bemutatott fotók körülbelül másfél évnyi időtartamot ölelnek fel.
Kullancslégy – fotó: Gergály Henrik
Célom, hogy minél több emberhez jussanak el ezek a képek, és minél többen lássák meg azt, hogy a körülöttünk élő rovarok milyen csodálatos és összetett lények, még ha szabad szemmel soha nem is látjuk őket ilyeneknek. – fűzte hozzá Gergály Henrik.
Molnárpoloska – fotó: Gergály Henrik
A mezőgazdaság különböző ágazataiban számtalan rovart ismerünk a kártételük-, vagy éppen a kedvező ökológiai- és növényvédelmi szerepük miatt.
Az ormányosbogár-félék a bogarak rendjének egyik legnépesebb családja. Íme egy példány közülük – fotó: Gergály Henrik
Azonban úgy gondoljuk, hogy még a gyakoribb fajokat sem látták a termelők soha ilyen közelségből, ahogyan a természetfotós elénk tárja ezeket az ízeltlábúakat.
Tölgy-csipkéspoloska – fotó: Gergály Henrik