A sertések szőre az embereknek is segítséget nyújthat a stresszhatások leküzdésében.

Az bizonyos, hogy a sertések, életük során számtalan stresszhelyzettel találkoznak, ami természetesen kihat az egészségükre. A stressz beindítja a stresszhormonok termelését, amelyek közül a legismertebb a kortizol, illetve annak módosulatai, amelyek az emberi szervezetben is termelődnek, és legpontosabban a hajban és az állatok szőrében mérhetők. A sertésszőrök mérése pontos információt szolgáltat arról, hogy az állatok az életük során hogyan viselték a stresszhatást.


A kutatók 863 sertést vizsgáltak 15 csoportban, amely csoportok tagja azonos telepeken éltek. A sertésszőrök stresszhormon szintjében azonban szignifikáns eltéréseket találtak, ami arra vezethető vissza, hogy ez a hormonszint (azaz a stresszekkel szembeni ellenálló képesség) átöröklődhet az utódok szervezetébe.

A sertésszőrök mérése pontos információt szolgáltat arról, hogy az állatok az életük során hogyan viselték a stresszhatást

A sertésszőrök mérése pontos információt szolgáltat arról, hogy az állatok az életük során hogyan viselték a stresszhatást – Fotó: Shutterstock

Ez egyértelműen arra utal, hogy lehetséges olyan sertéseket kiválasztani, amelyek magasabb kortizolszintet termelnek, tehát kisebb negatív hatással vészelik át a stresszhelyzeteket. A jövőben pedig a kortizolszint kialakulásáért felelős gén esetleg a faj vagy fajta más egyedeibe is átültethető, vagyis az egyedek stresszellenálló képessége bizonyos keretek között szabályozható, és ez ugyanúgy alkalmazható humán viszonylatban is.

Forrás: nationalhogfarmer.com