A traktorok sokunk szívét dobogtatják meg. Természetesen mindenkinek a sajátja a legjobb, a legszebb, de azért szívesen nézegetjük a másét is. Sőt, igazán izgalmas tud lenni egy traktoros felvonulás, vagy egy traktorokkal foglalkozó múzeum is. Ezek közül a múzeumok közül gyűjtöttünk össze párat. Mert a traktorok iránti szerelem sosem múlik el.

1. Újpetre - Traktor Múzeum

Újpetre településén a Traktor Múzeumban a földművelési erőgépek változásának kiállítása tekinthető meg. A gyűjtemény a tulajdonos pályafutásán alapszik, akinek traktorok iránti lelkesedése soha nem hagyott alább, így tudatos traktor gyűjtésbe kezdett, és felvásárolta, majd szükség esetén feljavította a környéken fellelhető erőgépeket.

Jelenleg 46 db erőgép és 10 munkagép alkotja a kiállítást, melyek többsége mind a mai napig működőképes. Palotai Ottó magángyűjteménye országosan egyedinek számít, legrégebbi darabja egy 1917-ben készült Fordson traktor. Többféle kuriózumot tekinthetünk meg a 30-as évektől a 60-as évek hazai gyártmányú Dutrájáig. Ráadásul Újpetrén, az évente megrendezésre kerülő Aratási ünnepségen kivonulnak ezekkel a csodás traktorokkal, és még ki is lehet próbálni őket.

2. Balatonboglár - Dutra Múzeum

Molnár Balázs 15 éves kora óta foglalkozik Dutrákkal. A Dutrák iránti szeretetének oka, hogy ezek a traktorok magyarok és multifunkcionálisak. Eleinte utazásai közben találkozott a traktorokkal, úgy vásárolta meg őket, de manapság már ismeretségei révén jut hozzájuk. A megvásárolt traktorok felújítása 8-9 hónapig tart. A munkálatokban barátai segítenek neki, de nagyrészt egyedül végzi a felújításokat. Az első Dutra traktorát még munkája kapcsán vásárolta, és ma is azzal dolgozik. A gyűjteményből ezzel a traktorral együtt még egy van munkában. Más traktor nem érdekli, de minden magyar műszaki régiség fontos a számára. Tervei között szerepel egy lánctalpas traktor és dömper beszerzése is.

A Dutrák története 1956-ban indult. A múzeum számára nagy támaszt jelent a Dutra Klub vezetőinek, Nagy Vilmosnak és Fördős Lászlónak a segítsége. Molnár Balázs rendszeresen szervez Dutra-találkozókat. A traktorok Molnár Balázs otthonában kerültek kiállításra, látogatás egyeztetett időpontban lehetséges. Szeretettel várnak iskolás csoportokat, programokkal, bemutatókkal, hogy a mai fiatalok is tisztában legyenek a magyar műszaki élet emlékeivel. Ezen kívül Balázs még Csepel teherautókkal is szervez túrákat a közelben található téglamúzeumba.


3. Borsfa - Dutra múzeum

Ha pedig Dutra, ne maradj le a Veterán Gép- és Dutra találkozóról, amelyet 2011. óta rendeznek meg Borsfán. A program a felvonulással kezdődik, majd később lehetőség van állás közben, közelebbről is megszemlélni azokat, és még arra is sort keríthetünk, hogy kérdéseket intézzünk a tulajdonosaik felé.

4. Mezőkövesd - Mezőgazdasági gépmúzeum

Nem kizárólag műszaki érdeklődésű vendégek számára érdekes egy gépmúzeumban tett látogatás, hanem igazi családi program - tudjuk meg a mezőkövesdi Mezőgazdasági gépmúzeum bemutatkozásából. A 60 db-os lokomobil park, vagy a 100 különböző stabilmotor egy-egy elemét is szívesen beindítják, de jó móka lehet a gyermekeknek beülni a 60 traktor egyikének kormánya mögé. Sőt, még női szemmel is érdekes lehet a múzeum, hiszen igazán szemet gyönyörködtető a hatalmas kovácsoltvas gyűjtemény, a régi fa mosógép vagy épp a matyó fogadószoba.

traktor

A traktorok iránt érzett szerelem örök. Legyen szó modern, vagy igazán régi traktorról. Fotó: Shutterstock

Az idősebb korosztály pedig bizonyára nosztalgikus érzésekkel tekint majd egy-egy szerszámra, gépre, melyet fiatalabb korában talán még ő is használt. Így a múzeum a család minden tagja számára nagyon izgalmas időtöltést ígér. A közel 3.000 restaurált eszköz, gép között felfedezhetők még régi benzinkút, tűzoltóautók, halottaskocsi, de még egy matyó Trabant is. A múzeum egyben a nagy múltra visszatekintő Országos Mezőgazdasági Gépésztalálkozó központi helyszíne is, mely mára a nagyközönség számára is vonzó rendezvénnyé nőtte ki magát.

5. Žeravica Múzeum

A Žeravica Múzeum a Vajdaság mezőgazdasági gépeinek és művelődéstörténeti örökségének gazdag kincstára, egy olyan különleges múzeum, amelyben olyan gőzgépek, traktorok, mezőgazdasági munkagépek, szerszámok és tárgyak láthatók, amelyek a valamikori beodrai földművesek és gazdák életét tükrözik vissza.

Čedomir Žeravica sikeres üzletember családja nemzedékeken keresztül mezőgazdasággal foglalkozott, ám az egész történet Čedomir oldtimerek iránti szenvedélyével kezdődött, amelyet apjától, Milivojtól örökölt. Milivojnak egyik legnagyobb álma az volt, hogy beszerezzen egy 1924-ben gyártott, Fordson 10-20 HP márkájú amerikai traktort, amelyet gyermekkora óta csodált. A fénykép, amely Čedomir apját ábrázolja a családjával aratás idején egy 1928-as Fordson traktor mellett, ma a múzeum bejáratát díszíti.

Ez a fénykép egyben a múzeum kezdetét is jelenti. Azonban sajnos a második világháború után családjától elvették a lakatosműhelyt, és a már említett traktort is, a cséplőgéppel együtt, Milivoj ígéretet tett, hogy egyszer az életben még újra lesz neki egy ugyanilyen. A múlt század hetvenes éveiben ez a vágya be is teljesült és az 1970-ben vásárolt Fordson a gyűjtemény részévé vált.

Attól a naptól kezdve Milivoj, majd később fia, Čedomir is, az összes megtakarított pénzéből régi traktorokat és mezőgazdasági gépeket vásárolt. A cél az volt, hogy minél több gépet mentsenek meg a külföldre kerülés vagy a beolvasztás sorsától. Ebből született meg a múzeum ötlete, két évtizeddel ezelőtt.

A gyűjtemény folyamatosan nőtt, így ma körülbelül 20 traktormodell látható a múzeumban és a múzeum udvarán, illetve még néhány traktor vár arra, hogy rendbe hozzák őket, és régi fényüket visszanyerve a múzeum gyűjteményének részévé váljanak.

A traktorok mellett néhány gőzgépet is láthatunk. A legrégebbi ilyen gép egy Ruston, Proctor & Co, amelyet 1884-ben gyártottak, továbbá régi McCormick, Lanz Bulldog és Hofherr márkájú gőzgépekkel is találkozhatunk. Több, mint 300 különböző mezőgazdasági gép is helyet kapott a múzeumban. Ezek között láthatók ekék, kocsik, kaszák, gereblyék, boronák, vetőgépek, mérlegek, emelők is. Ha végignézzük a kiálíltást, a szemünk elé tárul az előző két évszázad mezőgazdasági gépeinek fejlődése.

A legtöbb traktort teljesen felújították, olyan módon, hogy szinte bármelyiket azonnal üzembe is lehetne helyezni. Čedomir nem csak mezőgazdasági gépeket, hanem régi autókat, motorkerékpárokat, bútorokat, rádiókat, tévékészülékeket, hangszereket, írógépeket is vásárolt a múzeumba. Különösen kiemelkedő a babakocsi- és játékgyűjteménye, valamint a régi szakmákkal kapcsolatos tárgyak kiállítása. Ennek fényében, a múzeum kiállítótermében a következő szakmákhoz tartozó műhelyek tekinthetők meg: asztalos, kocsikészítő, órás, kovács, cipész, lakatos, szabó és fodrász.

A múzeum emeletén körülbelül 30, különböző régi szakmával kapcsolatos kiállítás látható. A kiállítás tárgyai között számos olyan található meg, amely a XIX. és a XX. századi polgárok mindennapi életét mutatja be számunkra. A múzeum kísérő gyűjteménye is az adott időszak mindennapjaiban használt tárgyakat tartalmazza, így találkozhatunk itt régi iskolapadokkal, -székekkel, iskolatáskákkal, füzetekkel valamint iskolatáblákkal is. Egy elkülönített részben, berendezett régi szobák láthatók, lenyűgöző fali és ébresztőóra-gyűjteményekkel, régi csillárokkal, mosó- és vasalógépekkel.

A múzeumkoplexum keretén belül látható egy kisebb múzeum is, amelyet a beodrai James Bondnak, Duško Popovnak alakítottak ki. Popov beodrai születésű, kettős titkos ügynök volt, akiről a híres James Bond-ot formázták. A kiállított fényképek, levelek, a Popov család története, az írógép csupán egy része annak az izgalmas tárlatnak, amelyet a legendás ügynök stílusában rendezetek be.

Ranko Žeravica-ra, a beodrai születésű, legendás kosárlabdaedzőre is megemlékeznek, díjai és fényképei szintén helyet kaptak a Žeravica Múzeumban. Szeptember minden második szombatján a Múzeum egy különös informatív prezentációt szervez „Zalazak u svitanje" címen. A látogatóknak ekkor lehetősége nyílik megnézni, hogy a gőzgépekkel hogyan csépelték régen a búzát. Az idősebbek pedig kedvükre nosztalgiázhatnak.

6. Keszthely - Mezőgazdasági erő- és munkagépgyűjtemény

A keszthelyi erő- és Munkagépgyűjtemény számos egyedülálló értékkel büszkélkedhet, melyek mérföldkőnek tekinthetők a magyar, sőt az egyetemes agrárműszaki értékek között. A gyűjtemény, mely a keszthelyi Georgikon Majortörténeti Múzeumban található, több száz mezőgazdasági gépet és eszközt őriz.

A gyűjtemény egyik legérdekesebb darabja az 1910-ben gyártott, ma is működőképes Fowler kétgőzgépes szántókészlet és a lokomotívokhoz kapcsolódó billenőeke (antiballance), mely több ízben vett részt bemutató szántáson, felidézve a 19. század gőzgépes szántásait.

De szintén igazán érdekes darabja a múzeum gyűjteményének az első Magyarországra szállított gőzlokomobil, mely 1852-ben Angliából került hazánkba, és amelyet a Vajdahunyadvár egyik kiállítótermében láthatunk. Az első HSCS nyersolajtraktortól a HSCS kispesti gyár jogutódjaként létrehozott Vöröscsillag Traktorgyár számos sikeres modellje, például az UE–28, D4–KB, valamint a Fordson és a Rába gyár termékei is megtalálhatók a gyűjteményben.

Öreg traktor nem vén traktor. Ha van rá lehetőségünk, látogassunk el traktor múzeumokba, hiszen csodás látványban lesz részünk. Fotó: Shutterstock

Jelentős technikatörténeti emlék a malomipart forradalmasító magyar Mechwart András által szabadalmaztatott hengerszék, de a talajművelő munkaeszközök között is találhatunk igazán izgalmas darabokat, mint például az úgynevezett Rákóczi-eke, amely 1904-ben került a gyűjteménybe. Az ekék közül kiemelkedő még a Vidats-eke, melyet a magyar nagyüzemi gépgyártás úttörőjéről neveztek el. Ez volt az első magyarországi taligás eke. A párizsi világkiállításon aranyérmet szerzett eke vastestű, azonban favázas, úgynevezett félvas eke.

7. Gödöllő - Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum

A Gödöllőn található Szakmúzeumot 1987-ben alapították. A restaurált mezőgazdasági eszközöket és működőképes technikatörténeti kuriózumokat bemutató 6000 négyzetméteres alapterületen a mezőgazdasági termelés fejlődésének teljes technikatörténetét nyomon követhetjük.

A világviszonylatban is számon tartott kollekció a talajművelés, a vetés, a tápanyag visszapótlás, a növényvédelem, az öntözés, az aratás-cséplés, az aprítás, az őrlés fejlődéstörténetét, eszközeit és gépeit mutatja be. Ezen belül pedig igazán nagy érdeklődésre tart számot a mezőgazdasági erőgépek, gőzgépek, motorok, magajárók és traktorok gyűjteménye. A több mint kétezres gyűjteménynek legtöbb darabja működőképes.

A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum célja a hazai kulturális örökség részét képező mezőgazdasági technikatörténeti értékek ápolása. Az értékek megőrzése és bemutatása különösen fontos feladata hazánk legnagyobb agrár felsőoktatási intézményének, a Szent István Egyetemnek és a keretében működő Szakmúzeumnak.

8. Csernáton - Haszmann Pál Múzeum

Sepsiszentgyörgyről keletnek található Csernáton. A falu felszegi részében található a Domokos Gyula-féle kúria, amely immáron fél évszázada szolgál múzeumként. A csodás erdélyi kúriában traktor kiállítás, mezőgazdasági gépek kiállítása, rádió- és telefonközpont kiállítás, kályha múzeum működik, és a főépületben is nagyon sokféle kiállítást lehet megtekinteni. A legtöbben csernátoni traktor múzeumként emlegetik. Névadója, Haszmann Pál, 1973-ban gazdag történeti és néprajzi gyűjteményéből megalapította a Sepsiszentgyörgyi Megyei Múzeum részeként a Csernátoni Tájmúzeumot.

A Csernátoni burrogtató a környék egyik legszínesebb és legérdekesebb programja. Ez az a nap, amikor beindítják a múzeumban található százéves traktorokat és egyéb gépkocsikat, de más településekről is érkeznek ilyenkor nagyon érdekes járművek.

A sor természetesen nem teljes, hiszen szerencsére nagyon sok helyen csodálhatjuk meg a szebbnél szebb traktorokat.