Az új-mexikói Taos városában több mint harminc éve néhányan „zümmögést" vagy „morajlást" kezdtek el hallani. A furcsa jelenséget több kutatás is vizsgálta, de egyelőre nem sikerült rájönni, hogy mi lehet az. Az egyik magyarázat szerint a fülzúgás egy furcsa formája állhat a háttérben, de ezt sem tudták még bebizonyítani. A jelenség következtében Taos turistalátványossággá vált.

A helyiek évtizedek óta hallják a furcsa „zümmögést" – van, aki zúgásról, van, aki vibrációs érzésről, esetleg lüktetésről számolt be. A zümmögést egy gyűjtőfogalomként határozták meg, és az ezzel foglalkozó kutatások gyűjtőneveként is szerepel. Az 1990-es évektől kezdve próbálják kideríteni különböző módszerekkel, hogy mi lehet a zümmögés hátterében, de egyelőre nem tudták beazonosítani a jelenség okát.

A helyiek először 1993-ban fordultak ezzel a kongresszushoz, aminek következtében kutatás készült az okok feltárására: a Los Alamos Nemzeti Laboratóriumból, a Sandia Nemzeti Laboratóriumból, a Phillips Légierő Laboratóriumból és az Új-mexikói Egyetemről érkező szakértők egy héten keresztül helyi lakosokkal készítettek interjúkat, és hangérzékelő eszközöket helyeztek el a városban – eredménytelenül.


A jelenséget a zajról mint közegészségügyi problémáról szóló nemzetközi kongresszus egy 2008-as dokumentuma is leírta. Ez a dokumentum azt is megjegyzi, hogy „a kutatás nyilvános vizsgálatként zajlott, amelyet az Új-mexikói Egyetem koordinált, hogy eloszlassa az aggodalmakat arról, hogy egy kormányzati ügynökség lehet a felelős a zümmögésért".

Az 1990-es évekbeli tanulmány dokumentációja szerint Taos 8000 lakójából 161 ember számolt be arról, hogy hallja a morajlást. Taosban a kutatók a berendezésekkel nemcsak hangot, hanem szeizmikus aktivitást és elektromágneses teret is monitoroztak, de az egyhetes megfigyelési periódus alatt semmilyen furcsa dolgot nem tapasztaltak, nem sikerült beazonosítani semmilyen zajforrást; csupán az elektromágneses térben rögzítettek változást, ami állítólag a helyi távvezetékhez kapcsolható. Az érintettek egyébként az elektromos készülékek meghibásodásáról is beszámoltak abban az időszakban, amikor a zümmögést hallották.

taos

A taosi hegyek – fotó: Shutterstock

A taosi zümmögéssel kapcsolatban jelenleg a legvalószínűbb magyarázat a fülzúgás orvosi problémája: a The International Tinnitus Journalban 2016-ban megjelent tanulmány szerint a taosi morajt hallók több csoportba sorolhatók, a zümmögés típusától (teherautó motorja, zümmögő transzformátor, légcsavaros repülőgép, döcögősen induló hajó) a zúgás helyéig (egy fül, mindkét fül, váltakozó fülek vagy a fej).

A kutatásban három jellemzőt vizsgáltak: hogy a morajlás ugyanolyan ritmusban zajlik-e, mint más, külső hangok; hogy a fejforgatás változtat-e a zümmögésen; hogy ha repülővel utaznak, a morajlás később jelentkezik-e, mint egyébként szokott.

A 162 fő bevonásával készült kutatásból kiderült, hogy a három jellemző közül legalább egy jelenléte jellemző a zümmögésre fogékonyak 73 százalékánál. A tanulmány szerint a „zümmögő hangokat jellemzően a fej forgása és más hangok befolyásolják, nagy valószínűséggel a félkör alakú csatornákban és a fülkagylóban alakulnak ki. Ezért az ezeket hallók többsége a fülzúgás ritka formájától szenvedhet, amelynek semmi köze a külső hangokhoz."

Egy 2022-es tanulmány szerint „az előcsarnok és a fülkagyló alapja döntő szerepet játszik a zümmögés kialakulásában és megszüntetésében. Úgy tűnik, hogy a zümmögés eredete az előcsarnok és a fülkagylóalap közelében található, ahol fázisrezonancia léphet fel az előcsarnok elektromos jele, a fülkagyló hangnyomásszintje és a külső hangok között." A tanulmány szerint ez a rezonancia-együtthatás okozhat egy nagyon alacsony frekvenciájú zúgást, ami megmagyarázhatja a morajlást.

Csakhogy Taos nem az egyetlen város, ahol ilyen morajlást hallanak. Számos helyről érkeztek már beszámolók ilyen megmagyarázhatatlan zümmögésről; többek között Magyarországról is. 2018-ban egy 44 éves programozó jelentette, hogy éjszaka morajlást hall, ami nyáron leáll, az év többi szakában pedig aktív, ami a házon belül erősebb, mint a szabadban, és fülfájdalommal, álmatlansággal és szorongással jár együtt. A térképen összesen 6 magyarországi bejelentés található, mindegyik esti morajlásról számol be, ami néha eltűnik, néha pedig újra megjelenik.

Az egész világon hallható zümmögésről David Deming írt egy részletes tanulmányt, aki úgy véli, a legvalószínűbb magyarázat az, hogy egyesek képesek bizonyos hullámhosszú rádióadásokat hangként értelmezni. Azt írja: a tudományos irodalomban már bizonyított, hogy egyes emberek képesek bizonyos frekvenciákon és csúcsteljesítmény idején hallani az elektromágneses energiát – ez összecseng az első amerikai kutatás által talált elektromágneses változásokkal is. Deming úgy gondolja, hogy a morajlásnak nincs köze semmilyen akusztikus jelenséghez vagy fülgyulladáshoz köthető problémához.

Forrás: telex.hu