Egy igazán jól sikerült pálinkából mindenki szeretne félretenni egy-egy palackkal, amit majd csak évekkel később fogyaszt el. Sokan úgy gondolják, hogy a magas alkoholtartalmú italok az idővel csak még jobbá válnak, de ez a legtöbb esetben nem igaz. Összeszedtük a leggyakoribb tévhiteket a pálinka eltarthatóságával kapcsolatban.

„A pálinka sose romlik meg."

A pálinka magas alkoholtartalmának köszönhetően valóban sokáig eláll, azonban idővel sokat veszít az élvezeti értékéből. Az íze megváltozik, és az aromája gyengébb lesz, így az ital élvezeti értéke jelentősen lecsökken. Ettől függetlenül persze fogyasztható, csak nem túl finom.

„Egy jó pálinka az évek alatt csak még jobbá válik."

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy az évekig tárolt pálinka nem fog veszíteni a minőségéből, sőt még jobban beérik majd. A pálinka azonban más italokkal ellentétben nem fejlődik az idő múlásával. A legjobb esetben is csak ugyanolyan marad, mint amikor a palackba került.


„ A pálinkát nyugodtan tárolhatjuk a bárszekrényben."

A pálinkát bontatlan állapotban fénytől elzárt és szobahőmérsékletű (vagy annál pár fokkal hűvösebb) helyen kell tárolnunk. A fény hatására a pálinkában olyan kémiai folyamat indulhat be, melynek hatására egy egészségre káros vegyület, azaz az etil-karbamát feldúsulhat benne. Főként jellemző ez a csonthéjas gyümölcsökből készült párlatokra.

pálinka

A pálinka más italokkal ellentétben nem fejlődik az idő múlásával – fotó: Pixabay

„A felbontott pálinkának nem lesz baja, ha hűtőben tárolom."

Bármennyire prémium minőségű is legyen a pálinkánk, felbontás után nem szabad sokáig tárolni, mert fokozatosan veszít az élvezeti értékéből. Illetve a hideg „elrejti" az ízeket és illatokat, ezért fogyasztás előtt mindenképp vegyük ki a hűtőből. A pálinka optimális fogyasztási hőmérséklete 18-20 °C.

A jó pálinkához jó cefre kell. Ebben a cikkünkben összefoglaltuk, mire kell figyelni cefrézéskor.

Ebben a cikkünkben pedig részletesebben megismerheted a különböző pálinkaféléket.