A fiatal nő elmondta: pár éve fogant meg benne a gondolat, hogy az otthonukkal szemben, a Mánta-patak völgyében kialakít egy virágoskertet a maga és mások örömére. Ehhez eredeti holland tulipánhagymákat vásárolt, hagyományos Darwin- és Triumph hibridtulipánokat, illetve újabb, különleges fajtákat. Emellett az ágyásokba rózsákat, nagy, lila gömbvirágzatot fejlesztő díszhagymákat és bazsarózsákat is ültetett.

Adrienn úgy fogalmazott: szeretné, ha az emberek a hazai, kistermelői vágott virágokat részesítenék előnyben az importból származó virágféleségekkel szemben.

1000 körül már írásos feljegyzések említik a tulipánt. A törökök nemesítették ki a tulipán legszebb példányait, I. Szulejmán császár uralkodása idejében, 1494-1566 tájékán már kísérleteztek vele és számos változatát kifejlesztették.

Európa a 16. század második felében ismerte meg a különféle színekben pompázó növényeket. Az első tulipánhagymák Konstantinápolyból érkeztek Bécsbe, ahol Carolus Clusius, a császári botanikai kert vezetője 1500 tulipánt ültetett el kertjében.

A pompás növények hamar a gazdagság szimbólumává váltak a virágzó gazdaságú Hollandiában, ahol a világ első gazdasági lufija a tulipánhoz köthető.

Tulipánoskert

Az 1630-as években egyetlen tulipánhagymáért hatalmas összegeket fizettek a vevők. Tombolt a spekuláció, 1634 és 1637 között a virágok ára több mint ötvenszeresére nőtt, a legdrágább tulipánhagyma egyetlen darabja 10.000 guldenbe került. Három hagymáért luxuslakást lehetett vásárolni Amszterdam belső kerületeiben.

1637-ben a tulipánpiac összeomlott, mert elfogyott a fizetőképes kereslet. A hagymatulajdonosok 95 százalékos árcsökkenést tapasztaltak egyetlen nap leforgása alatt, a tulipán hagymája egy fej vöröshagymával vált egyenértékűvé. Aki minden vagyonát a virágokba fektette, egy nap alatt nincstelenné vált.

De azért mi szeretjük a tulipánt. Igaz?