Emma Moranónál, aki 117 éves korában hunyt el, az első világháborút követően vérszegénységet diagnosztizáltak – ezt egy olyan étellel orvosolta, amiből aztán száz éven keresztül mindennap evett.

Szigorú diéta 90 éven át

Emma Morano 1899. november 29-én született Olaszország piemonti régiójában, még I. Umberto király uralkodása idején. Az asszony 2016 májusában lett a világ legidősebb embere, miután az addig rangidős amerikai származású Susannah Mushatt Jones 116 éves korában elhunyt. Jones azt mondta, a hosszú élet titka valószínűleg az, hogy nem dohányzott, nem ivott alkoholt, sokat aludt, és mindig szeretetteljes környezet vette körül.

Ezzel szemben Emma Morano egy különös étrendi szokásáról beszélt, bár genetikai öröksége is hozzájárulhatott hosszú életéhez, hiszen édesanyja 91 évig élt, több nővére pedig a századik születésnapját is megünnepelte. Az olasz asszony úgy gondolja, ezt az életkort az első világháború után elkezdett sajátos étrendjének köszönheti. Ekkor ugyanis vérszegénységet diagnosztizáltak nála, és azt javasolták neki, hogy a hiányállapot leküzdése érdekében egyen nyers tojást. Morano szigorúan betartotta az orvosok által előírt gyógymódot: étrendjének mindennap része volt két nyers tojás, egy főtt tojás, egy kis darált hús és egy kevés tészta.

tojás

A tojásfogyasztás lenne a hosszú élet egyik titka? – fotó: Shutterstock

Az idő és az életkor előrehaladtával tojásadagja napi kettőre csökkent, és mellé egy kevés süteményt fogyasztott. Elmondása szerint zöldséget és gyümölcsöt alig evett, egyhangú étrendje ellenére mégis élete végéig tökéletes volt a koleszterin- és vércukorszintje, egészségi s lelki állapota mindig kiváló volt.

Az orvosok szerint tehát elsősorban az örökölt genetikának köszönhetően sikerült megőriznie az egészségét.

Érdemes a tojást beiktatni az étrendünkbe?

Az elmúlt évtizedekben számos egymásnak ellentmondó vélemény látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy vajon egészséges étel-e a tojás vagy sem. Az azonban biztos: a tojás az összes nélkülözhetetlen aminosavat tartalmazza, biológiai értéke pedig az anyatejjel egyenértékű.


A 20. század közepén az egészségügyi szakemberek azt tanácsolták, hogy ne vigyük túlzásban a tojás fogyasztását, mert az megnöveli a koleszterinszintet, ami szív- és érrendszeri betegségekhez vezet. Az elmúlt években azonban ez az álláspont változott, és számos tanulmány igazolta, hogy a tojásban található koleszterin nem feltétlenül növeli meg jelentősen a vér koleszterinszintjét. Sőt, az is kiderült, hogy a tojásban található koleszterin főleg a „jó" HDL-koleszterin szintjét emeli, ami védő hatású a szív egészségére nézve.

A tojás gazdag fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban, melyek fontos szerepet játszanak egészségünk megőrzésében.

Az orvosok és a táplálkozási szakértők ezért egyetértenek abban, hogy a tojás mérsékelt fogyasztása a legtöbbek számára nem jelent egészségügyi kockázatot.

Emma Morano szerint hosszú életének másik titka a függetlensége. Egyetlen igaz szerelme még az első világháborúban meghalt, és a férfi elvesztése után nem szándékozott férjhez menni. Később mégis férjhez ment, de erről azt mondta, nem szerelemből és nem önszántából tette. Ebből a házasságából egy gyermeke született, aki azonban hat hónapos korában elhunyt; ezt követően, 1938-ban az asszony elvált bántalmazó férjétől, és egyedül élte le az életét. Azt nyilatkozta ezzel kapcsolatban: nem akarta, hogy bárki is uralkodjon rajta.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock