Vétek Gábor 1998-ban az egykori Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemre (KÉE) nyert felvételt, ahol 2003-ban egyetemi kitüntetéses oklevéllel diplomázott. Munkáját a Kertészettudományi Kar Rovartani Tanszékén tovább folytatva 2008-ban PhD fokozatot szerzett summa cum laude minősítéssel.
Eredményes agrártudományi, azon belül agrozoológiai, illetve környezetkímélő növényvédelmi témájú kutatásait a Környezetbarát Növényvédelemért Alapítvány I. díjával, Pro Scientia Aranyérem kitüntetéssel, Rainiss Lajos Emlékéremmel, Dr. Szelényi Gusztáv Emlékéremmel (Ifjúsági fokozat), 2017-ben pedig Miniszteri Elismerő Oklevéllel díjazták.
Utolsó munkahelye a KÉE jogutódja, a Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar Rovartani Tanszéke volt, docensi beosztásban.
Növényvédelmi állattan, integrált növényvédelem, illetve a kapcsolódó diszciplínák területén oktatott az alap- és mesterképzési szakokon, beleértve a határon túli és az angol nyelvű képzést is.
2014-ben a Kazah Nemzeti Agráregyetem, 2017-ben pedig az Universität für Bodenkultur Wien vendégoktatója volt.
Több éves, lelkiismeretes oktatói és kutatói munkája elismeréseképpen 2010-ben Krámer Mária Antónia Díjat vehetett át.
Szakmai közéleti tevékenysége részeként a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) Oktatási és Továbbképzési Bizottságának országos elnöke, a Magyar Növényvédelmi Társaság Agrozoológiai Szakosztályának titkára, valamint a Magyar Rovartani Társaságnak és a Növényvédelem szakfolyóirat szerkesztőbizottságának tagja volt.
Fő kutatási területe a kertészeti kártevők elleni környezetkímélő védekezési módszerek lehetőségeinek vizsgálata és fejlesztése, továbbá az idegenhonos, illetve inváziós rovarfajok monitorozása, a fajok biológiájának, hazai életmódjának tanulmányozása, a csapdázási,előrejelzési és védekezési módszerek kutatása volt.
A témához kapcsolódóan hazai és nemzetközi konferenciák (Növényvédelmi Tudományos Napok, IOBC, European Congress of Entomology, 3 rd Croatian Symposium on invasive species) szervezésében aktívan vett részt,
illetve azokon előadóként is szerepelt. Több, idegenhonos kártevő fajt kollégáival elsőként mutatott ki hazánk, illetve más európai országok területéről.
Kutatási, szakmai eredményeiről szakkönyvekben, magyar és idegen nyelvű tudományos folyóiratcikkekben, ismeretterjesztő közleményekben, valamint hazai, illetve nemzetközi konferencia kiadványokban számolt be.
2013–2017 között a TD1209 „European Information System for Alien Species” elnevezésű projekt, 2018–2020 között pedig az CA17122 „Increasing understanding of alien speciesthrough citizen science” nevű COST projekt nemzetközi munkabizottságának tagja volt.
2015–2016-ban az ENSZ FAO nemzetközi növényvédelmi szakértőjeként részt vett az „Integrated Pest Management of Major Pests and Diseases in Eastern Europe and theCaucasus” című kiadvány elkészítésében, amely a kelet-európai és a kaukázusi térséggazdálkodói számára nyújt segítséget a térség károsítóegyüttesének alaposabb megismerésében és a környezetkímélő védekezési lehetőségek terén való könnyebb eligazodásban.
Vétek Gábor társadalmi szerepvállalása fiatal kora ellenére meglehetősen sokrétű volt. Kiemelendő oktatói tevékenységet folytatott, amelynek keretében több mint egy évtizede a leendő kertészmérnök és növényvédelem szakirányra specializálódott, illetve növényorvos hallgatók tudományos alapokra épülő szakmai felkészítését végezte annak érdekében, hogy a gyakorlatban hatékonyan tudják majd megszerzett ismereteiket kamatoztatni.
Segítette a szakmailag elhivatott és a tudomány iránt is érdeklődő hallgatók tudományos diákköri munkáját, így a tudományos utánpótlás-nevelést, egyfelől konzulensi, másrészt bírálói szerepkörben a növényvédelem területén.
Több hallgatója eredményesen szerepelt nem csak kari, hanem Országos Tudományos Diákköri Konferencián is.
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarában, valamint a Magyar Növényvédelmi Társaságban betöltött tisztségeivel járó feladatai ellátásával a növényvédelmi szakma megbecsültségét igyekezett növelni, míg nemzetközi szakmai szerepvállalásaival (pl. konferenciaszervezés) a hazai növényvédelmi kutatás és egyéb kapcsolódó tevékenységek hitelét és azok nemzetközi vérkeringésbe történő hatékony becsatlakozását kívánta erősíteni.
A szakmai közéleti tevékenység és társadalmi szerepvállalás további részeként több, mint tíz évig a Gazdabolt.hu online áruház növényvédelmi szaktanácsadója volt, az utóbbi években pedig számos, úgy professzionális termesztőknek, mint kertbarát köröknek szóló rendezvénymeghívott előadója, melyek során a növényvédelem aktuális kihívásaira igyekezett felhívni a figyelmet, felvázolva a problémákat és a megoldási lehetőségeket egy-egy kérdésre.
Kollégájával közösen készített, eddig már két kiadást megélt, román nyelvre is lefordított „Kártevők és kórokozók a kertben” című munkája nagy népszerűségnek örvend a hazai kiskerti gyakorlatban, de oktatási segédanyagként is haszonnal forgatják a diákok.
Önálló kezdeményezésként, két éve, ismeretterjesztő szándékkal kialakította a diákok és a lakosság tájékoztatását célzó „Tavaszi kárképismereti és rovarcsapdázási tanösvényt” a Budai Arborétum területén, mellyel a környezetkímélő növényvédelmet megalapozó eszközöket kívánta bemutatni, illetve általánosságban kívánta felhívni a lakosság figyelmét a rovarvilág érdekességeire.
Hitvallása szerint kiemelt fontosságú a tudományos alapokra épülő gyakorlatorientált szakemberképzés és egyúttal a civil szféra hiteles és naprakész tájékoztatása az élelmiszer-biztonság alapkövének tekinthető integrált növényvédelem fontosságának tudatosításával."
Tarjányi Gábor és Zsigó György így búcsúztak tőle:
"Egyelőre nehéz felfogni, hogyan tudjuk pótolni Gábor szaktudását, lelkiismeretes munkáját? Bármilyen rovaros kérdéssel kereshettük, mindig segített – de leginkább a mosolygós személyisége hiányzik majd... Élt 40 évet! Kedves Gábor, nyugodj békében!"