A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat és a Magyar Női Unió meghívására részt vettünk a 8. ENSZ Vidéki Nők Nemzetközi Napja alkalmából megrendezésre kerülő Konferencián, ahol bejelentésre kerültek a Corteva által alapított TalentA 2023 Magyarország projektversenyének győztesei is.

A TalentA programot a Corteva Agriscience globális mezőgazdasági vállalat hozta létre 2019-ben Spanyolországban és azóta több mint 1200 agráriumban dolgozó nőnek biztosított fejlődési lehetőséget világszerte. A program alapját a vállalat 2030-as Fenntarthatósági Stratégiája adja, melynek egyik célkitűzése a nők mezőgazdasági szerepvállalásának erősítése és támogatása.

A magyar mezőgazdaság rendkívül nehéz helyzetben is teljesített

Elsőként dr. Juhász Anikó az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára szólalt fel. Elmondta, hogy az elmúlt három évben a mezőgazdaság több súlyos kihívással is szembesült, így rendkívüli körülmények között kellett helytállnia a magyar gazdáknak. A koronavírus, a rendkívüli időjárási körülmények, a magas takarmány-, energia-, növényvédőszer- és műtrágya árak, és a munkaerőhiány adta nehézségeket súlyosbította az orosz-ukrán háború, és a tavalyi, rendkívül súlyos aszály. Ehhez még az élelmiszerinfláció, és a hazai élelmiszerpiac szűkülése is társult.

Ha van olyan időszak, amikor összefogásra van szükség, akkor ez a mostani egészen biztosan az - tette hozzá a helyettes államtitkár asszony. Ilyen körülmények között kiemelkedő eredménynek számít, hogy a magyar mezőgazdaság biztosította a minőségi élelmiszert, és megmutatta, hogy stratégiai ágazat. A mezőgazdaságban és az élelmiszerellátásban pedig kiemelkedő szerepe van a nőknek.

Dr. Juhász Anikó elmondta, hogy 2022-ben 53.000 nő dolgozott főállásban az ágazatban. Ez 27%-os részesedés, vagyis a munkaerő közel egyharmada nő. A gazdaságok 30%-ában női vezető irányítja a működést. Ennek a vállalásnak egy része sokszor szomorú eseményhez kötődik, hiszen a házastárstól, vagy a szülőtől kell átvenni a gazdaság irányítását.

A nők szerepe azonban valójában még ennél is nagyobb, hiszen gyakran a család által működtett gazdaságban a nők végzik azokat a feladatokat, amelyeket senki sem szeret, így fontos szerepet töltenek be a háttértámogatásban. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a nőknek a munka mellett családösszetartó szerepe is van.


Az is nagyon fontos, hogy 2021-ben a vidékfejlesztési program keretén belül új felhívást tudtak indítani, a precíziós gazdálkodási technológiák terjesztésének a támogatására. Itt a gazdálkodók kiemelt érdeklődést mutattak, hiszen több mint 10.500 gazdálkodó szeretett volna elindulni a technológia irányába, ez pedig jó megoldás a munkaerőhiányra és a női munkavállalásra. Fontos, hogy a természeti erőforrásokra is vigyázzunk közben, és fenntarthatóan használjuk azokat.

A következő 5 év nagyon fontos

A 2023-27-es időszak agrárpolitikai szempontból nagyon fontos. Minden helyre igyekeznek megfelelő erőforrást tervezni, amely fontos garanciája a települések fejlődésének. A következő 5 évben jelentős, több, mint 5.300 milliárd forintos támogatás áll rendelkezésre.

Azonban a technológia mellett nagyon fontos a tudás, az innováció és a humán tőke folyamatos fejlesztése is, ezért is fontos a TalentA program, amely korszerű tudással vértezi fel a női gazdálkodókat, másrészt hozzájárul az innovatív projektek megvalósításához mentorálással és pénzügyi támogatással, továbbá jó példát állít a gazdálkodók elé. A Magyar Női Unió tevékenysége tehát kiemelkedően fontos.

A következő hozzászóló Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara  általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnöke volt, aki videóüzenetben köszöntötte a jelenlévőket. Vidéki nőként megtiszteltetés, hogy vidéki hölgyekhez szólhat - jelentette ki Süle Katalin. A vidéken élő nők büszkék arra, hogy őrzik és továbbadják a következő generáció számára a vidéki élet adta értékeket, és fejlesztik az előttük álló jövőt. A nőknek nem csak a családok összetartása a feladata, hanem az is, hogy a gyermekek egészségesen éljenek, és továbbvigyék a vidéki életformát, amiben felnőttek.

A nők jövedelme még mindig nincs egyensúlyban

Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke elmondta, hogy nagy öröm számára, hogy nyolcadik alkalommal köszöntheti a résztvevőket a konferencián. Ez az alkalom tökéletes arra, hogy elismerjék a női gazdálkodók teljesítményét.

Elkötelezetten hisznek benne, hogy a nőknek van helye a mezőgazdaságban, a vidéki gazdálkodás széles spektrumában. A statisztikák szerint az EU-ban gazdálkodók közül csupán 42% nő, és közülük is csak 30% tölt be vezető szerepet, vagyis a nemek közötti megkülönböztetés itt is tetten érhető. Átlagosan kisebb gazdaságokban dolgoznak a nők, és 16%-kal alacsonyabb jövedelemmel kell beérniük férfi társaikhoz képest. Hazánkban sajnos akár 30-40%-os különbség is előfordul.

Nemzetközi szinten ezekre a kihívásokra is felhívja a figyelmet a Copa-Cogeca, amelyik a Corteva Agriscience támogatásával immár 7. alkalommal rendezte meg a Női gazdálkodók innovációs díjátadóját. A Copa-Cogeca a gazdálkodók és a mezőgazdasági szövetkezetek egységes hangja az Európai Unióban. Közös díjuk célja, hogy kiemelje a nők hozzájárulását a fenntartható mezőgazdasági ágazatban. Küldetésük, hogy biztosítsák az életképes innovatív, és versenyképes uniós mezőgazdaság és élelmiszeripari szektort, amely garantálja az élelmiszerbiztonságot az európai lakosság számára.

Európa szerte folyamatosan csökken a vidéki gazdaságok száma. Naponta közel 800 farm szűnik meg. A gazdálkodók átlagéletkora az Európai Unióban azonban folyamatosan nő. Az összes gazda egyharmada 65 év feletti, kevesebb, mint 5%-uk 35 év alatti. Ezért támogatni kell a fiatal gazdálkodókat, függetlenül azok származásától és nemétől. A nőknek tehát helye van a mezőgazdaságban.

Fontos a női gazdálkodók ambícióinak támogatása

Batthyány-Schmidt Margit fontosnak tartja, hogy támogassák a női gazdálkodók ambícióit. Munkájuk során a hazai és a nemzetközi együttműködés keretében egyfajta híd szerepet töltenek be a nők és a döntéshozók között. Támogatni kell a vállalkozói hálózatok kiszélesítését, a nők szerepvállalását, a nemek közötti egyenlőség növelését, valamint a városi területeken élőkkel egyenértékű életszínvonal biztosítását.

A nők társadalmi és gazdasági szférában történő részvétele munkahelyeket teremt, csökkenti az egyenlőtlenségeket, elősegíti a nemek közötti egyenlőséget, csökkenti a szegénység kockázatát, megakadályozza a vidéki területek elnéptelenedését. A női gazdálkodók szakmai fejlődése, továbbképzése és szakképzése elengedhetetlen.

Céljaik megvalósítása érdekében továbbra is nyitottak az együttműködésre a Corteva Agriscience-szel, hogy a jövőben is inspirálni és motiválni tudják a nőket a TalentA programon keresztül is.

Batthyány-Schmidt Margit szerint létfontosságú a nők agrárszektorban betöltött pozitív szerepének támogatása és bemutatása. Büszke a képzésben résztvevőkre, hiszen lenyűgöző és innovatív projekteket mutattak be, amelyek azt bizonyítják, hogy milyen nagy előnyökkel jár a nők szerepvállalása a vidéki területek, a gazdálkodás és a társadalom egésze számára.

Ne feledkezzünk meg a családtagokról és a házastársakról sem, akiknek a támogatása felbecsülhetetlen. Legfőbb céljuk, hogy népszerűsítsék a hagyományörző, és egyben értékteremtő női szerepvállalást, tiszteletben tartva a férfiak helyét a társadalomban. Ahogy a múltban, úgy a jövőben is megkerülhetetlen a nők szerepe. A közös jövőt tehát úgy alakítsuk, hogy a nők társadalmi szerepvállalása még tovább erősödhessen. A következő évben pedig európai mintára létrehoznak egy innovációs díjat a vidéki nők számára - zárta beszédét Batthyány-Schmidt Margit.

A következő előadó Fodor Andrea, a Focenosz, Foglalkoztatási Célú Nonprofit Szervezet képviselője volt, aki elmondta, hogy a szervezet 1997-ben jött létre és azóta folyamatosan változik, de mindig a szemük előtt lebeg, hogy tenni kell a hátrányos helyzetűekért és az esélyegyenlőségi célcsoportokért, mint a gyermekek, a nők, a fogyatékossággal élők és a romák.

Nagyon sok tevékenységet végeznek, melyek közül a közösségépítést emelte ki legfontosabb missziójukként. A Focenosz mára egyszerűsítette a portfólióját, így most három kiemelt divíziójuk van. Az egyik a Tanoda program, amely a 2000-es évek óta működik, és többször volt mintaprojekt az EU-ban. A második a Nők-NEK program, mely a tudatosságot, a nőiességet és az önfejlesztést, míg a harmadik projekt a közösségfejlesztést és a vidékfejlesztést helyezi a középpontba. Kiemelte, hogy nem elég jónak lenni, a láthatóság is nagyon fontos.

„A Corteva nőket támogató kezdeményezése túlmutat a vállalat üzleti működésén. A TalentA egy olyan társadalmi projektünk, ahol a mezőgazdaságban dolgozó hölgyeken keresztül a helyi közösségeket is támogatjuk. Hiszünk abban, hogy a nőknek a társadalomban és a mezőgazdaságban betöltött szerepük hatalmas és öröm számunkra, hogy láthatjuk a terveiket megvalósulni és hogy álmaik eléréséhez a Corteva is hozzájárulhat" – nyilatkozta Sergii Kharin, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatója.

Sergii Kharin, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatója.

Sergii Kharin, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatója – fotó: Corteva Agriscience

„A projektpályázat során fantasztikus programokat és kezdeményezéseket ismerhettünk meg. Nagyon sok szeretettel gratulálunk a nyerteseknek és minden résztvevőnek! A Cortevánál a jövőben is azon fogunk dolgozni, hogy megtaláljuk azokat a lehetőségeket, ahol a magyar agráriumot és a mezőgazdaságban dolgozó hölgyeket támogatni tudjuk" – tette hozzá a vezető.

A TalentA program díjazottjai

2023-ban a képzést 20 mezőgazdaságban dolgozó hölgy végezte el sikeresen, az ország 15 vármegyéjéből, akik elkötelezettek a közvetlen környezetük közösségeinek támogatása és a fenntartható mezőgazdaság fejlesztése iránt. Koruk 20 és 50 év közötti. 11 sikeres projektet bírált el a Szakértői Bizottság.

Talenta program győztesei

A TalentA program győztesei – fotó: Corteva Agriscience

Az első helyzett Csapóné Hernádi Noémi, a CseppKert megálmodója lett, aki kisgyermekes édesanyaként jól tudja, mennyire fontos a magas minőségű, tiszta és egészséges alapanyagok beszerzése.

Noémi gazdaságában fenntartható eszközökkel és módokon szeretne kisgyermekes családoknak élelmiszert előállítani, melyeket heti előfizetéses kosár rendszerben, csomagolásmentesen kíván majd értékesíteni.

„A projekt feladatának tartom, hogy ismertesse a szezonális- helyi élelmiszerek fogyasztásának előnyeit, küzdjön a hulladéktermelés és az élelmiszerpazarlás ellen, valamint népszerűsítse a fiatalok körében a regeneratív és fenntartható gazdálkodást, mint életformát, ezzel hozzájárulva a fiatalok megyénkből való elvándorlásának csökkentéséhez" – mondta el Noémi a TalentA díjátadó ünnepségen.

A második helyezett Okvátovity Dóra, a Fajszi Paprika Manufaktúra, negyedik generációs családi vállalkozás vezetője, akik saját termesztésű fűszerpaprikák feldolgozásával foglalkoznak, prémium minőségű termékek előállításához.

Dóra projektjében egy olyan üvegházat szeretne építeni, amely helyszínt nyújthat a vetésre, palánták nevelésére, így a vásárlói közönség lehetőséget kaphat arra, hogy akár kert nélkül, cserépben, erkélyen saját paradicsomot, paprikát neveljenek. Az üvegház lehetőséget biztosít, hogy a különböző fázisok bemutathatóak legyenek egy fedett, különleges helyszínen: a Gemenci-erdőben, a Doromlási erdészház kertjében.

„Az a célom, hogy a városi közegből kiszakadó, egészségtudatos jelentkezőket edukáljam a zöldségekkel, gyümölcsökkel, gyógy- és fűszernövényekkel és ezek feldolgozásával kapcsolatban. Azt tartom a legfontosabbnak, hogy projektemben az edukáció során minden ismeretet átadhassunk, akár workshopok keretében a felhasználóknak, a hozzánk látogatóknak. Szeretném elérni, hogy egészen a vetéstől a palántázáson keresztül tudjak segítséget adni a résztvevőknek, nem csak nőknek, hanem férfiaknak, apáknak is" – tette hozzá Dóra.

A harmadik helyezett Maczék Réka, a Somogy-Vármegye területén, Berencsepusztán található Maczék Mosolygó Ültetvény vezetője, akinek kiemelt célja fenntartható és környezettudatos módon gazdálkodni a gyümölcsfa ültetvényeken, és ezt népszerűsíteni óvodai és iskolai csoportok körében.

„Családi tulajdonunkban van egy gyümölcsültetvény, így egy ezzel kapcsolatos projektet szeretnék megvalósítani, melynek fő célja egy önellátó és fenntartható ültetvény kialakítása, amely nem termel felesleges mellékterméket, valamint szeretnénk workshopok keretein belül átadni a gyakorlatias és hasznos tudást. Bemutatókat is tervezünk iskolás és óvodás korú gyermekek részére a gyümölcs és zöldségfogyasztás népszerűsítésére. Mindemellett szeretnénk a közeli anyaotthon lakóinak ismeretterjesztő előadásokat tartani a szemléletváltás elősegítése érekében" – mondta el Réka a projektjéről.

A Corteva Agriscience számára nagyon fontos a TalentA program

Ezután Pázmándi Rita, a Corteva Agriscience vállalati kommunikációs specialistája osztotta meg a jelenlévőkkel, hogy miért fontos a Corteva Agriscience számára a mezőgazdaságban dolgozó nők támogatása és a TalentAa program és képzés támogatása. A nők jelentős szerepet töltenek be a társadalomban, és szerepvállalásuk vitathatatlan az agrárium területén. A projekt célja, hogy növelje a nők szerepvállalását az agráriumban.

A vállalat 2018-as Global Women in Agriculture című tanulmányában a világ 17 országából több, mint 4000 nőt kérdeztek meg az őket érintő kihívásokról. A válaszokból kiderült, hogy a nemek közötti megkülönböztetés széles körben elterjedt. Idén újabb felmérést végeztek, ezúttal Magyarországon, melyből kiderült, hogy a nőket érintő megkülönböztetés itthon is valós probléma.

A vállalat nem csak az agráriumban dolgozó nők fejlesztésére helyez nagy hangsúlyt, de elkötelezetten támogatja saját női vezetői számának növelését és számos olyan önkéntes programhoz csatlakozik kollégáival, amely felhívja a figyelmet a Magyarországon élő nők problémáira.

A vállalat számára szintén fontos a termelőkel folytatott párbeszéd, hiszen így ismerhetik meg azokat a kihívásokat, amikkel a gazdálkodók nap mint nap szembesülnek. A TalentA programon keresztül szintén ezt a párbeszédet segítik elő a női gazdálkodókkal.

A vállalat által alapított TalentA program 2019-ben, Spanyolországban indult el, ahol hatalmas sikert aratott. Ezután a programot kiterjesztették más területekre is, és jelenleg 7 országban fut a program, eddig több mint 1200 mezőgazdasági nő részvételével és fejlesztésével.

A program indításakor nagyon fontos volt, hogy tisztában legyenek a kihívásokkal, hiszen így tudták a lehető legmegfelelőbb tematikát összeállítani a résztvevők számára.

A Corteva szakértői tudása lehetővé tette a gyakorlati oktatásokat is, így nem csak alapították, hanem szervesen részt is vesznek a Corteva munkatársai a programban. A TalentA program célja, hogy a képzés végére a résztvevők olyan ismeretekkel rendelkezzenek, amelyek megerősítik a vállalkozásukat, bővíthetik finanszírozási lehetőségeiket, és az innováció és fenntarthatóság szem előtt tartásával a tudást be tudják építeni a mindennapokba.

A program a társadalmi felelősségvállaláson túl egy olyan közösséget is létrehoz, ahol a gazdálkodó nők őszintén mernek kérdezni és beszélni a kihívásaikról. A képzéssel új szemléletet szeretnének adni a résztvevőknek, amelyet tovább is tudnak adni az otthoni közösségeiknek. Az áprilisban indult programon 29 hölgy vett rész, akik a kéthónapos képzés alatt hetente kétszer találkoztak az előadókkal. 2023 júliusában zárult az online képzési program, amelyet 20 hölgy végzett el sikeresen, akiknek lehetősége volt indulni a TalentA mikroprojekt versenyen. 11 kiváló projektpályázat készült el, amelyek közül kiválasztották a győztes projekteket. A nyertesek a Corteva jóvoltából összesen 3,25 millió forint támogatásban részesültek.

A konferencia a három győztes projekt bemutatásával, majd A Nők a mezőgazdaságban: életmód, prioritások, kihívások kerekasztalbeszélgetéssel zárult.