A Greenpeace egy közelmúltban megjelent tanulmányban kifejtette, hogy ha a hústermelés tényleges bekerülési költségét vennék figyelembe (a környezeti károkkal együtt), akkor a sertéshús átlagos árát 100, a marhahúsét pedig 52 százalékkal meg kellene emelni – olvashatjuk a topagrar.com német hírportálon.
Németországban a marha- és sertéshús fogyasztása becslések szerint 5,91 milliárd euró értékű, úgynevezett „külső költséget” generál. Az aktivisták helytelenítik egyes szupermarketek irreálisan alacsony, vevőcsalogató árait is, mivel az így okozott bevételkieséseket más vevőknek kell megfizetniük.
A biohúsok külső költségei a hagyományosan előállítottakénál alacsonyabbak – fotó: Pixabay
A környezeti- és klímakárok által generált külső költségek elkerülése, illetve mérséklése érdekében a jogi szabályozásnak következetesen fel kell lépnie a káros kibocsátások csökkentése és a vízvédelem érdekében. A húsra kivetett adók, pl. a CO2-illeték vagy a differenciált értéktöbbletadó segítségével érvényesíteni lehetne „a károkozó fizet” elvet, és korrigálhatók lennének a fogyasztók felé érkező félrevezető jelzések.
A biohúsok külső költségei a hagyományosan előállítottakénál alacsonyabbak. Különösen magasak viszont ezek a költségek a Dél-Amerikából importált marhahús esetében, nevezetesen – különböző kalkulációk alapján – az előállítási költségek 372 százalékára becsülhetők. Ezért a német szövetségi kormány alapvető érdekében állna a Mercosur-országokkal kötött egyezmény felmondása, mivel annak fenntartása „egy romboló hatású árháborúval fenyeget”.