A feldolgozók szövetsége szerint idén tizedével többe kerülhet a húsvéti sonka, és a hentesek egy része kisebb kiszerelésben kezdett árulni, hogy el tudja adni az ünnepi terméket – írja az index.hu

sonka

Sonka: tizedével kerülhet többe, mint tavaly – fotó: pixabay.com

Idén március végére esik a nagyhét – amely a nagyböjt utolsó hete virágvasárnaptól nagyszombatig –, húsvéthétfő pedig április 1-jén lesz.

A kiskereskedelemben már most nagyon aktuális a közelgő ünnepi időszakról beszélni, ami számukra a karácsony utáni második legforgalmasabb periódust jelenti.

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége arra hívja fel a vásárlók figyelmét, hogy a termékeken található címkét mindenképpen olvassák el akkor, amikor húsvéti sonkát választanak. Az ünnep előtt mindenkit körültekintő döntésre biztatnak, tekintve, hogy tavaly három százalékkal csökkent az átlagfizetés vásárlóértéke.


A jegybank adatai szerint Magyarországon tavaly év végére az uniós átlag 80 százalékára drágult a hús. Az RTL Híradója nemrég számolt be arról, hogy az áremelkedés folytatódik,  a feldolgozók szerint a sonka tizedével kerülhet többe húsvétra, mint tavaly ilyenkor.

Várható egy kicsi emelkedés mindenképpen, elsősorban a cégek önköltségi árai miatt, ami beépül a termékbe – ezek a munkaerő költsége és a rezsiköltségek, de nyilván elsősorban a hús az, aminek a leginkább emelkedett az ára az elmúlt időszakban

– mondta az RTL-nek Mostisch Martina, a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára.

Az adásban elhangzott, hogy Békés vármegyében a hagyományos füstölt kötözött sonkát egy hentes 4800 forintért árulja kilónként, ami csaknem 1000 forinttal több, mint egy évvel ezelőtt. A hentes elmondta, változtatnia kellett a kiszerelésen, hogy el tudja adni az ünnepi terméket.

A KSH szerdán közölte, hogy a boltok forgalma decemberről januárra sem nőtt, annak ellenére sem, hogy az infláció 4 százalék alá csökkent és a minimálbéresek az év első hónapjában már emelt fizetést kaptak kézhez.

Stagnálást látunk, ami mutat egy gyenge évkezdetet. Ez sok más makroadattal együtt azt jelenti, hogy valóban lassabb lesz a kilábalás Magyarországon

– fogalmazott Szász Péter, a Portfolio.hu elemzője.