A Pénzügyminisztérium 2015-ben indította el Nagyvállalati Beruházási Támogatási Programját, melynek célja azon hazai kis-és középvállalatok beruházásainak támogatása, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak a magyar gazdaság növekedéséhez és a modernizációhoz. A programnak köszönhetően eddig összesen 190 projekt valósult meg, melyre együttesen 170 milliárd forintos támogatást biztosított a kormány.
Ezen támogatási program segítségével valósult meg az AXIÁL Kft. bajai Alkatrész Logisztikai Központjának bővítése is. A beruházás során egy teljesen új, modern 48x48 méter alapterületű és 14 méter hasznos belmagassággal rendelkező robotizált magasraktárt építettek, melynek feladata az elmúlt években megnövekedett gépalkatrészigény gyors és magasszintű kiszolgálása.
Az AXIÁL Kft. esetében a fejlesztés egyben az ipar 4.0 technológia bevezetését is jelenti.
„Ma egy olyan beruházás átadására érkeztem Bajára, amelynél talán nem túlzó, ha azt állítjuk, hogy mérföldkövet jelent a cég fejlődésében. Egyben példája annak is, hogy a támogatási program mit is célzott meg 2021-ben” – mondta Varga Mihály az AXIÁL Kft. új robotizált magasraktár-épületének átadó ünnepségén. A Pénzügyminisztérium Nagyvállalati Beruházási Támogatási Programjának idei kiemelt célja az, hogy olyan cégeket segíthessen, amelyek már jelentős teljesítménnyel rendelkeznek, továbbá jeleskednek exportban, nagylétszámot foglalkoztatnak és van potenciál a cég növekedésében. Összegezve számolhatunk azzal, hogy az adott vállalat 5-10 év múlva is jelen lesz a piacon.
Az AXIÁL Kft. esetében a fejlesztés egyben az ipar 4.0 technológia bevezetését is jelenti. Tehát egy olyan rendszer mindennapos használatát, melyben a kiszolgálási, termelési folyamatokban résztvevő gépek, eszközök hálózatba kapcsolva egymással kommunikálnak, esetenként döntéseket hoznak. Ennek megfelelően az AXIÁL Kft. új raktárépületében robotok látják el a logisztikai és raktározási feladatokat.
Az anyagmozgatáshoz vertikális felrakókat, valamint horizontális, komissiózó elektromos targoncákat használnak.
Az új épület bal oldalán egy Schäfer Miniload rendszerű, négy folyosós automata kisalkatrészraktár is helyet kapott, melyet a PR600-as raklapos KDR görgős átfolyós rendszer követ. Ezzel szinte teljes mértékben automatizálták a bajai raktár kisalkatrész kiadási folyamatait is. Emellett található az induktív megvezetésű, 1800 milliméter szélességű munkafolyosóval rendelkező raklapos magasraktár, ahol egy PR600 típusú raklapos állványrendszer van 5500 raklaphellyel. Az anyagmozgatáshoz vertikális felrakókat, valamint horizontális, komissiózó elektromos targoncákat használnak.
A fenti adatokból is jól látható, hogy a fejlesztés egyben hatékonyságnövelést és kapacitásbővítést jelent, mely együttesen segíti a vállalat mintegy 800 munkahelyének megőrzését, további bővítését. „Régi vitatéma, hogy az ipar robotizálásával és a digitális technológiák fejlődésével járó folyamatok milyen változásokat eredményeznek majd a gazdaságban” – mondta Varga Mihály, aki szerint már jól látszanak a negyedik ipari forradalomnak is nevezett átalakulási korszak pozitív hatásai. Például az emberi erővel nehezen végezhető munkafolyamatokat egyre inkább gépekkel váltják ki, növelve a vállalatok kapacitását és ezzel a versenyképességüket.
A kormány beruházási támogatásának további célja, hogy a legújabb ipari technológiák alkalmazása mellett munkahelymegtartás és bérfelzárkóztatás is történjen.
Fontos leszögezni, – illetve Harsányi Zsolt az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezető igazgatója is kiemelte beszédében – hogy a digitalizáció nem jár a munkahelyek megszűnésével. Éppen ellenkezőleg, a jó szakemberekre a jövőben is hatalmas szükség lesz az agráriumban, az új technológiák bevezetésével pedig egy magasabb szintre emelhető a munkavégzés, növelhető a hatékonyság. A kormány beruházási támogatásának további célja, hogy a legújabb ipari technológiák alkalmazása mellett munkahelymegtartás és bérfelzárkóztatás is történjen. „Akkor van értelme, célja és eredménye az összes gazdasági tevékenységnek, hogy ha egy kicsit jobb lesz a munkavállalóknak, a tulajdonosoknak és mindenkinek”– mondta Varga Mihály.
A pénzügyminiszter hozzátette, hogy az ország az elmúlt félévben a járvány okozta válság ellenére több nemzetközi versenyképességi rangsorban is előre lépett. Uniós összehasonlításban jól látszik, hogy a magyar gazdaság újraindítása gyorsabb, mint az osztrákoké, vagy más európai uniós országoké. A statisztikák várakozáson felüli eredményeket mutatnak. Például majdnem 18 %-kal (17,9%-kal) növekedett a magyar gazdaság teljesítménye a második negyedévben, az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A munkahelyek száma a rendszerváltás óta jelenleg a legmagasabb, összesen 4.400.000 munkaviszony áll fenn az országban. Összehasonlításképpen ez a szám 2021-ben még 2.000.000 volt.
Az AXIÁL Kft. beruházása összesen kétmilliárd forintból valósult meg, melyből a Pénzügyminisztérium programja révén a vállalat egymilliárd forintnyi támogatásban részesült.
„Aki időt nyer, életet nyer” – idézte a latin közmondást a pénzügyminiszter. A járványhelyzet okozta válság alatt a vállalkozások fennmaradása, a munkahelyek megtartása és biztosítása volt a kormány elsődleges célja, ugyanakkor párhuzamosan dolgozott a gazdaság újraindításán is. A válság alatt fontos szempont volt a vállalatok támogatása, a beruházások ösztönzése és a munkahelyek megőrzése. Mindebben jelentős szerepet kapott a Pénzügyminisztérium Nagyvállalati Beruházási Támogatási Programja is.
Az AXIÁL Kft. beruházása összesen kétmilliárd forintból valósult meg, melyből a Pénzügyminisztérium programja révén a vállalat egymilliárd forintnyi támogatásban részesült. A fejlesztés egyike azoknak világszínvonalú beruházásoknak, amelyek gyorsítják a magyar gazdaság újraindítását. „Nem kérdés már, hogy jó helyre került az állami támogatás, közösek az érdekeink” – zárta beszédét Varga Mihály. A beruházás hosszú távon járul hozzá a vállalat működésének stabilitásához, versenyképességének javításához és egyben Magyarország javuló gazdasági teljesítményéhez.