Lesz-e nulla százalékos áfa az élelmiszerekre?
Balassa Péter (Jobbik) kifejtette: pártja az alapvető élelmiszerek nullaszázalékos áfáját javasolja, ami a családoknak hatalmas segítséget, megtakarítást jelentene. A magas infláció miatt az élelmiszerárak rekordmagas áfájának inkább az emberek zsebében kellene maradnia, és ha ezt a javaslatot a kormány nem támogatja, akkor világosan látszik, hogy a magas inflációt, a válság árát az emberekkel akarja megfizettetni – jelentette ki.
Fónagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára közölte: rendkívüli időket élünk a szomszédos országban zajló háború miatt, ennek hatása, az áremelkedés pedig mindenhol érezhető. Ilyen helyzetben a családok védelme a fontos, és a kormány intézkedései éppen ezt segítik – vélekedett.
Barkóczi Balázs, a DK szóvivője hétfői online sajtótájékoztatóján a G7.hu cikkére hivatkozva arról beszélt, hogy májusban 25 százalékos szintre "gyorsult" az élelmiszerek inflációja. Az adatokat sorolva azt mondta, hogy a trappista sajt kilónkénti ára 800, míg a vajé csaknem 700 forinttal emelkedett. Érdemben nőtt a sertéskaraj, a százaztészta, a paradicsom, a pékáru és másik, majdnem háromtucatnyi élelmiszer ára is. A Demokratikus Koalíció is arra kéri a Fideszt, hogy szavazza meg azt a korábban benyújtott javaslatcsomagot, amely – egyebek mellett – nulla százalékra csökkentené az alapvető élelmiszerek áfáját.
Tállai András azt mondta, nem lehet korlátlan ideig fenntartani az árstopokat
Mellár Tamás (Párbeszéd) azt kérdezte az Országgyűlés hétfői ülésén, hogy a kormány mikor szánja el a magát arra, hogy bevezessen egy antiinflációs stabilizációs programot. Hozzátette: a rezsicsökkentéssel és az üzemanyagársapkával a kormány befagyasztotta az energiaárakat, a befagyasztásnak azonban óriási költsége van, és ha megszűnik, akkor az infláció 20 százalék fölé emelkedhet.
Országggyűlés (2022. június 8.) – Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Tállai András államtitkár úgy reagált: a kormány plusz 5-6 százalékos inflációs kiadástól mentette meg az embereket az árstop intézkedésekkel. Jelezte, elfogadja, hogy ezeket nem lehet fenntartani korlátlan ideig, ugyanakkor az infláció várhatóan októbertől csökkenni fog.
Mellár Tamás szerint a jelenlegi helyzet a hetvenes éveket idézi, amikor az olajárrobbanás "nem gyűrűzött be" Magyarországra, de végül hatalmas mértékű eladósodás és technikai lemaradás lett az eredménye.
Tállai András viszontválaszában azt mondta: inkább hasonlítsa a képviselő a helyzetet a 70-es évekhez, de a kormány akkor sem engedi, hogy az emberek rosszul járjanak és a háború árát ők fizessék meg.