A freshplaza.com tudósítása szerint, svájci kutatók rájöttek arra, hogy ultragyors hőbontási eljárással a banánhéjból hidrogént és tiszta szenet, valamint egyéb száraz termékeket lehet előállítani.

Ultragyors hőbontási eljárással a banánhéjból hidrogént lehet előállítani.

Hőbontási eljárással a banánhéjból üzemanyagot lehet előállítani – Fotó: Pxfuel

A hőbontás vagy pirolízis bizonyos termékek (anyagok) zárt térben, magas hőmérsékletre történő felhevítését jelenti, amelynek hatására az anyag többféle termékre bontható.

Növényi (szerves) hulladékok esetében ez az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás, amellyel a termékben lévő ásványi anyagok egyenként elkülöníthetők.

Amint Hubert Girault, a lausannei Technológiai Intézet munkatársa elmondta, a hőbontás előkészítéséhez a banánhéj szárítására és porrá őrlésére van szükség. Ez követően xenon lámpás kezeléssel viszonylag nagyobb mennyiségű hidrogén és tiszta szén állítható elő.

Hőbontás nélkül a termelő országokban óriási tömegben képződő banánhéj csak komposztként vagy legfeljebb takarmánykiegészítőként hasznosítható, ezzel az eljárással viszont megtakaríthatják annak ártalmatlanítási költségeit, és értékes anyagokat nyerhetnek. Az új felfedezés segítségével csökkenhet az üvegházhatású gázok kibocsátása, a kinyert hidrogén pedig értékes fűtőanyagként szolgálhat.