Mint arról korábban már beszámoltunk: a Glencore Viterra tárgyalásokat folytat az egyesülésről riválisával, a Bunge-val. A Bunge a világ legnagyobb olajosmag-feldolgozója. A "B" a legendás "ABCD" vállalatcsoportból, amely több mint egy évszázada uralja a világ mezőgazdaságát. Az ADM, a Cargill és Louis Dreyfus a csoport másik három tagja. A Bunge-t érintő megállapodás valószínűleg jelentősen átrendezné az erőviszonyokat a csoportban, de a világ gabonapiacán is.

Most újabb fejleményt tett közzé a tranzakció kapcsán a farmprogress.com: a Bunge 8,2 milliárd dollárért vásárolja meg a Viterrát, tehát az üzletkötés már célegyenesbe fordult. A Viterra részvényesei végül az egyesített vállalat részvényeinek mintegy 30%-át birtokolhatják a tranzakció után, amit a vállalatok kedden közös nyilatkozatban közöltek. A vételár nagyjából 75% -át Bunge részvényekben kapják meg a Viterra tulajdonosai, további 25%, azaz 2 milliárd dollár pedig készpénzben érkezik.

A vállalatok egyesülésével olyan globális gabonakereskedelmi mammutcég jön létre, mely elég nagy ahhoz, hogy felvegye a versenyt az iparág elitjével: a minneapolisi székhelyű Cargill Inc.-vel és a chicagói Archer-Daniels-Midland Co.-val.


Greg Heckman, a Bunge vezérigazgatója azt nyilatkozta:

"Az egyesülés révén létrejövő diverzifikáció segít ellensúlyozni az összes kihívást, amit látunk – legyen szó kereskedelmi válságról, világjárványról, háborúról, inflációról, vagy regionális aszályokról."

Kiemelte azt is, hogy a világ népessége tovább fog növekedni, ezért több beruházásra lesz szükség a termelők és a fogyasztók közötti üzletmenetet kiszolgáló infrastruktúra fejlesztéséhez. Heckman hangsúlyozta a Bunge és a Viterra egymást kiegészítő jellegét, és többnyire kitért a trösztellenes kérdések elől. Argentína az egyik olyan ország, ahol a két vállalkozás között a legnagyobb átfedés van.

Az egyesülés várhatóan 2024 közepén zárul le, a tranzakciót a Sumitomo Mitsui Banking Corporation 7 milliárd dolláros kötelezettségvállalásával finanszírozzák.